سیری در تاریخ نقاشی؛ دیدگاهی بدون فیلتر از جامعه

نویسنده: هستی موسوی

رئالیسم یک جنبش هنری بود که در دهه ۱۸۴۰ (قرن نوزدهم) در فرانسه آغاز شد. هدف آن این بود که جهان را آنطور که واقعاً هست نشان دهد بدون هیچ عنصر تخیلی یا ساختگی و به دنبال به تصویر کشیدن زندگی روزمره مردم عادی بودند و اغلب واقعیت های خشن طبقه کارگر و مسائل اجتماعی زمان خود را برجسته می کردند. در این مقاله به بررسی ویژگی‌ها، انگیزه ها، نقاشان کلیدی و آثار هنری مشهور دوره رئالیسم می‌پردازم که بر ثبت واقعیت و پرداختن به مسائل اجتماعی تمرکز داشتند.

تغییری از توهم به واقعیت

هنرمندان رئالیسم می خواستند جهان را عینی و دقیق با تمرکز بر زندگی روزمره و واقعیت های اجتماعی به تصویر بکشد. آنها نشان دادند که زندگی عادی می تواند به اندازه رویدادهای بزرگ تاریخی مهم باشد. نقاشان رئالیسم نیز نحوه نقاشی خود را تغییر دادند. در گذشته، هنرمندان اغلب از تکنیک هایی مانند پرسپکتیو برای واقعی جلوه دادن نقاشی های خود استفاده می کردند. پرسپکتیو راهی است برای اینکه اشیا در یک نقاشی به نظر دور یا نزدیک باشند. با این حال، نقاشان رئالیست می خواستند چیزها را آنطور که هستند، بدون هیچ ترفندی نشان دهند. آنها می خواستند نقاشی هایشان بیشتر شبیه زندگی واقعی باشد، بنابراین مستقیماً بدون استفاده از این ترفندها نقاشی می کردند. این باعث شد که هنر آنها واقعی تر و با زندگی روزمره مرتبط باشد. این تغییر در نحوه نقاشی آنها مهم بود زیرا به مردم کمک میکرد هنر را به شیوه ای جدید ببینند، به عنوان چیزی که می تواند منعکس کننده دنیایی باشد که در آن زندگی می کردند.

  Lung Cancer (Part I)

برخی از نقاشان برجسته رئالیسم

گوستاو کوربه (۱۸۱۹-۱۸۷۷):

یکی از تاثیرگذارترین و مؤثرترین نقاشان جنبش رئالیسم بود. به دلیل تعهد او به به تصویر کشیدن واقعیت او را اغلب پدر رئالیسم می نامند. اثر هنری معروف کوربه، “تدفین در اورنانس”، نمونه ای از توانایی او در به تصویر کشیدن مناسبت های اجتماعی مهم است. این نقاشی یک مراسم تشییع جنازه را در زادگاه او، اورنانس، به شیوه ای واقع گرایانه و بسیار واقعی به تصویر کشیده است، مثل اینکه در آنجا هستید.

ژان فرانسوا میله (۱۸۱۴-۱۸۷۵):

یکی دیگر از نقاشان برجسته این جنبش، ژان فرانسوا میله بود که به خاطر آثارش که زندگی روستایی را به تصویر می کشد، شهرت داشت. یکی از مشهورترین نقاشی‌های او به نام «گل‌چین‌ها»، سه زن روستایی را در حال جمع‌آوری غلات باقی‌مانده از یک مزرعه نشان می‌دهد و بر سختی و زحمت زندگی روستایی تأکید می‌کند. نقاشی های میله اغلب وقار کار و زندگی ساده روستایی را نشان می دهد.

انوره دامیر(Honoré Daumier):

یکی دیگر از چهره های کلیدی جنبش رئالیسم بود که به خاطر نمایش طنز و انتقادی خود از جامعه فرانسه شهرت داشت. نقاشی او “کالسکه کلاس سوم” (حدود ۱۸۶۲–۱۸۶۴) شرایط تنگ و ناراحت کننده سفر با قطار درجه سه را به تصویر می کشد و شکاف اجتماعی آن زمان را برجسته می کند. کار دامیر اغلب به عنوان یک تفسیر اجتماعی در مورد شرایط و سختی های طبقه کارگر در طول انقلاب صنعتی عمل می کرد و به دنبال نقد از بی عدالتی ها و نابرابری های جامعه بود.

تاثیر رئالیسم بر دنیای هنر:

رئالیسم تاثیر عمیقی بر دنیای هنر و فراتر از آن گذاشت. هنرمندان رئالیست با ارائه واقعیت به شیوه ای بدون فیلتر، امکانات جدیدی را برای بیان و بازنمایی هنری باز کردند. تاکید آنها بر مسائل اجتماعی و زندگی مردم عادی جرقه گفتگوهایی در مورد نابرابری های اجتماعی و کمک به تغییرات اجتماعی شد. رئالیسم همچنین بر جنبش های هنری بعدی تأثیر گذاشت و تأثیری ماندگار بر تاریخ هنر گذاشت که امروزه همچنان در بین مخاطبان طنین انداز می شود.

  آداب فرهنگی و آیین ملی در ایران باستان - قسمت 4

به طور خلاصه، رئالیسم به عنوان یک دوره هنری، هنجارهای تثبیت شده را به چالش کشید و جهان را در پرتوی عینی نشان داد. آثار محو نشدنی نقاشان برجسته این دوره در دنیای هنر الهام بخش هنرمندان بعدی شدند و همچنین به آگاهی و تغییر اجتماعی کمک کردند و مردم را به تفکر در مورد جامعه وادار کرد. رئالیسم یک جنبش تأثیرگذار و دگرگون کننده در تاریخ هنر باقی مانده است و زمینه را برای بسیاری از ایده های جدید در مورد هنر مدرن در قرن بیستم فراهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان