سفری به قلب قرن نوزدهم، جنبش هنر رمانتیک

نویسنده: هستی موسوی

جنبش هنر رمانتیک در اوایل تا اواسط قرن ۱۹ تجلی پیدا کرد، رمانتیسیسم به عنوان یک جنبش ادبی آغاز شد و شاعران رهبری آن را بر عهده داشتند. این نویسندگان بر مضامین فردیت، احساسات و قدرت الهام بخش طبیعت تاکید داشتند. این جنبش ادبی مستقیماً بر هنرهای تجسمی تأثیر گذاشت و عصر جدیدی از بیان هنری را به وجود آورد. هنرمندان رمانتیک اغلب برای الهام گرفتن به قرون وسطی رجوع می کردند و به نظر آنها این موضوعات جالب و مرموز بود. آنها جوانمردی و قهرمانی آن دوران را به شیوه ای رمانتیک به تصویر می کشیدند. همانطور که در “کابوس” جان هنری فیوزلی دیده می شود، که شیفتگی دوران را به چیزهای مرموز و ماوراء طبیعی نشان می دهد.

محور هنر رمانتیک، مفهوم والا بود که از طریق به تصویر کشیدن مناظر و پدیده های طبیعی عظیم و الهام بخش، هیبت، ترس و شگفتی بیننده را برمی انگیخت. یکی از مشهورترین نقاشان این دوره جی ام دبلیو ترنر بود. او به دلیل استفاده نوآورانه اش از نور و رنگ برای به تصویر کشیدن مناظر طبیعی و همچنین مناظر دریایی مشهور بود. آثار او اغلب زیبایی و قدرت والای طبیعت را به تصویر می کشد و او را به یک شخصیت اصلی در جنبش هنر رمانتیک تبدیل می کند. نقاشی‌های ترنر، مانند «کشتی برده»، نمونه ای از این تلاش برای به تصویر کشیدن قدرت طبیعت است. در ضمن یک فیلم درام بر اساس ۲۵ سال آخر زندگی این هنرمند به نام آقای ترنر( به انگلیسی: Mr. Turner ) ساخته شده که تماشای این فیلم را برای علاقه مندان به هنر توصیه میکنم.

  آداب فرهنگی و آیین ملی در ایران باستان - قسمت 18

رمانتیسم همچنین فرهنگ ها و تاریخ های مختلف را تجلیل می کرد. هنرمندان این دوره مکان ها و رویدادهای عجیب و غریب از گذشته را نقاشی می کردند. یکی دیگر از مشهورترین نقاشان دوره رمانتیک، اوژن دلاکروا بود که به خاطر شاهکارش «آزادی رهبری مردم» شهرت داشت. این نقاشی نمادی از انقلاب ژوئیه سال ۱۸۳۰ در فرانسه است که زنی را به تصویر میکشد که آزادی را به جلو می برد و پرچم فرانسه پیروزمندانه پشت سر او به اهتزاز در می آید. استفاده جسورانه دلاکروا از رنگ و ترکیب پویا، نمونه ای از تأکید رمانتیک بر احساسات و داستان سرایی دراماتیک است.

میراث رمانتیسم

اگرچه جنبش رمانتیک در اواسط قرن نوزدهم کاهش یافت و برخی از هنرمندان به سمت به تصویر کشیدن زندگی به شیوه ای واقع گرایانه تر حرکت کردند که منجر به ظهور جنبش رئالیستی شد. این گذار نشان دهنده انحراف از مضامین رمانتیک و زیبایی شناسی رمانتیسیسم قبلی بود و نشانگر فصل جدیدی در تاریخ هنر بود. اما با این حال، تأثیر جنبش رمانتیسم همچنان در آثار هنرمندان، نویسندگان و متفکران بعدی محسوس بود. تأکید بر احساس، تخیل و فردیت، زمینه ساز بسیاری از جنبش های هنری و فکری پس از آن شد، از سمبولیسم و ​​امپرسیونیسم تا مدرنیسم و ​​فراتر از آن. رمانتیسیسم شاهدی بر قدرت ماندگار خلاقیت انسان و جستجوی بی انتها برای معنا و زیبایی در جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان