• Home
  • >
  • تکنولوژی
  • >
  • عملکرد واتس‌اپ از حد گفت‌وگو و چت گروهی که به آن معروف است فراتر می‌رود

عملکرد واتس‌اپ از حد گفت‌وگو و چت گروهی که به آن معروف است فراتر می‌رود

پیام جوان: واتس‌اپ ویژگی «کانال‌ها» را راه‌اندازی کرده است، روشی جدید برای همگام شدن با کاربران این برنامه. این ویژگی به این معنا است که واتس‌اپ بیشتر شبیه یک رسانه اجتماعی عمل می‌کند تا یک پلتفرم گفت‌وگو و برخی از عملکردهای یک سرویس خبررسان را، مانند آنچه در سایر برنامه‌های متا نظیر اینستاگرام و فیس‌بوک دیده می‌شود، تکرار می‌کند.

به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، کانال‌ها به کاربران امکان می‌دهد افراد یا سازمان‌ها را دنبال کنند، و آن‌ها نیز می‌توانند به‌روزرسانی‌های خود را ارسال کنند. واتس‌اپ این را یک «سرویس پخش خصوصی» توصیف کرده است: «مثلا، یک حساب کاربری متمرکز بر به‌روزرسانی سفر می‌تواند برای همه دنبال‌کنندگانش پستی ارسال ‌کند و آن‌ها را از تاخیر آگاه کند.»

دقیقا همین جدیدترین ویژگی، عملکرد واتس‌اپ را از حد گفت‌وگو و چت گروهی که به آن معروف است فراتر می‌برد. این ویژگی برای نمونه به دنبال معرفی اجتماع‌ها (Communities) است، به این معنی که نهادی مانند مدرسه می‌تواند افراد را دور هم جمع کند تا زیر یک سقف گفت‌وگو کنند.

ابزار جدید کانال‌ها، برخلاف اجتماع‌ها، یک‌طرفه است. کاربران یک کانال را دنبال می‌کنند و از آن متن، عکس، فیلم، استیکر (ابزار گرافیکی پویا که به صورت عکس یا ویدیو وجود دارد) و نظرسنجی دریافت می‌کنند.

بنابر اعلام واتس‌اپ، آن‌ها را می‌توان از فهرستی که امکان جست‌وجو دارد انتخاب کرد و حساب‌هایی مانند «سرگرمی، گروه‌های ورزشی، به‌روزرسانی‌های مقام‌های محلی و موارد دیگر» را شامل می‌شود. در هر کانالی که دنبال می‌کنید «به‌روزرسانی‌ها» در یک برگه ویژه در پایین صفحه قرار می‌گیرد.

واتس‌اپ گفت ویژگی کانال‌ها طوری ساخته شده است که تا حد امکان اطلاعات کمتری درباره کاربرانش نشان بدهد. این یعنی اطلاعات مدیر کانال (ادمین) برای دنبال‌کنندگان یا بالعکس ارسال نمی‌شود و اطلاعات فرد دنبال‌کننده نیز خصوصی است.

  شرکت IBM از تراشه جدید خود موسوم به ایگل رونمایی کرد

به‌روزرسانی کانال نیز ناپدید می‌شود. تاریخچه فقط به مدت ۳۰ روز در سرور واتس‌اپ ذخیره می‌شود و می‌توان آن را به‌سرعت حذف کرد.

کانال‌ها برخلاف پیام‌های واتس‌اپ رمزگذاری سرتاسری نمی‌شود. اما واتس‌اپ گفت که در حال بررسی گزینه‌ای برای افزودن آن است، مانند به‌‌روزرسانی‌های یک سازمان سلامت.

ویژگی کانال‌ها ابتدا در کلمبیا و سنگاپور راه‌اندازی می‌شود و چند سازمان‌ منتخب در این دو کشور استفاده از آن را آغاز می‌کنند. واتس‌اپ گفت سپس کانال‌ها ظرف «ماه‌های پیش رو» به کشورهای بیشتر و به تمام کاربران عرضه خواهد شد.

در بیانیه واتس‌اپ آمده است: «طبیعی است که اصل استفاده مردم از واتس‌اپ همچنان مکاتبات خصوصی بین دوستان، خانواده و جوامع خواهد بود و این همواره اولویت اصلی ما خواهد ماند. ساخت کانال‌ها گامی بزرگ است که کاربرانمان سال‌ها از ما خواسته‌اند برداریم. فکر می‌کنیم سرانجام زمان معرفی یک ابزار پخش ساده، قابل‌اعتماد و خصوصی فرا رسیده است و امیدواریم طی ماه‌ها و سال‌های آینده از استفاده از آن لذت ببرید.»

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان