نویسندگان: پروفسور دکتر سید سعید زمانیه شهری MD و پرفسور دکتر سونیا سیدالحسینی MD

ادامه ی علایم سرطان کلیه:

همانطور که در بخش اول سرطان کلیه علایم مکرر این بیماری از قبیل کم خونی، هماچوری، درد پهلو، توده پهلو، کاهش وزن غیر عمدی، خستگی، کاشکسی و از دست دادن اشتها توضیح داده شد اکنون به توضیح ادامه ی علایم می پردازیم:

٩) تب: تب (درجه حرارت بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد) می تواند یک علامت شایع سرطان کلیه باشد که در زمان تشخیص در حدود یک سوم از افراد رخ می دهد. تب ممکن است مداوم باشد، یا درعوض، ممکن است بیاید و برود، اما بدون علائم واضح عفونت بروز می کند. تبی که توضیحی ندارد (تبی با منشا ناشناخته) همیشه نیازمند مراجعه به پزشک شما است.

١٠) فشار خون بالا: کلیه ها هورمون هایی تولید می کنند که نقش مهمی در تنظیم فشار خون دارند. فشار خون بالا و مداوم ممکن است نشانه ای از سرطان کلیه باشد. به نوبه خود، فشار خون بالا مداوم می تواند منجر به آسیب بیشتر کلیه شود.

١١) تورم در مچ پا و پاها: کلیه ها همچنین در تنظیم تعادل مایعات (و الکترولیت ها) در بدن نقش بسیار مهمی دارند. سرطان کلیه (و سایر بیماریهای کلیوی) می تواند در این تنظیم اختلال ایجاد کند و منجر به احتباس مایعات شود که به عنوان تورم در   پا، مچ پا و پاها مشاهده می شود.

١٢) گر گرفتگی: گرگرفتگی یا قسمت هایی که در آن پوست قرمز می شود، همراه با احساس گرما (یا حتی سوزش) صورت، گردن یا اندام ها، یک علامت بالقوه است یعنی میتواند به دلیلی غیر از سرطان کلیه مربوط باشد از جمله منوپاز.

١٣) علایم متاستاز سرطان کلیه: ذکر علائم احتمالی سرطان کلیه که در مناطق دیگر بدن گسترش یافته است (متاستاز شده) بسیار مهم است. درصدی از افراد هنگام تشخیص، متاستاز دارند. سرطان کلیه اغلب در ریه ها، استخوان ها و مغز گسترش می یابد و می تواند منجر به علائم زیر شود:

الف) سرفه کردن: سرفه مداوم میتواند از شایعترین علامتهای گسترش سرطان در ریه ها باشد. علائم دیگری که ممکن است رخ دهد شامل خس خس سینه، سرفه کردن خونی یا درد در قفسه سینه، شانه یا کمر است.

ب) تنگی نفس: تنگی نفس به عنوان علامت انتشار سرطان در ریه ها و هم به دلیل کم خونی.

  طلای مجازی در برابر پول واقعی!

پ) درد استخوان: استخوان ها دومین محل شایع متاستازهای سرطان کلیه (بعد از ریه ها) است. درد استخوان ناشی از متاستازها می تواند شدید باشد و معمولاً با هیچ نوع جراحتی همراه نیست. گاهی اوقات اولین علامت سرطان شکستگی در ناحیه ضعیف استخوان است.

١٤) علایم نادر سرطان کلیه: چند علامت غیر معمول که میتواند در ارتباط با سرطان کلیه باشد.

الف) واریکوسل: 

واریکوسل یک رگ بزرگ شده (واریس) است که در بیضه رخ می دهد. علائم ممکن است شامل تورم، درد و کوچک شدن بیضه باشد. اغلب در سمت راست اتفاق می افتد و همچنین واریکوسل مربوط به سرطان کلیه هنگام دراز کشیدن فرد از بین نمی رود.

ب) علایم پارانئوپلاستی:

سندرمهای پارانئوپلاستیک مجموعه هایی از علائم هستند که به دلیل تولید هورمون ها یا مواد دیگر توسط سلول های توموری ایجاد می شوند. در ابتلا به سرطان کلیه، این سندرمها ممکن است منجر به بالا بودن سطح کلسیم در خون با علائمی مانند تهوع و استفراغ، ضعف و سردرگمی، افزایش تعداد گلبول های قرمز خون (اریتروسیتوز) و افزایش تست های عملکرد کبد حتی وقتی تومور به کبد سرایت نکرده باشد (سندرم استافر).

عوارض سرطان کلیه:

تعدادی از عوارض ناشی از سرطان کلیه وجود دارد. در بعضی مواقع ممکن است این موارد حتی قبل از تشخیص رخ دهد، اما بیشتر اوقات در هنگام پیشرفت تومور مشاهده می شود. آنها ممکن است به دلیل خود تومور، به دلیل درمان تومور یا به دلیل بیماری متاستاتیک ایجاد شوند. به خاطر داشته باشید که بیشتر افراد همه این عارضه ها را تجربه نمی کنند و بسیاری از افراد هیچ یک از این موارد را تجربه نمی کنند. آنها در اینجا مورد بحث قرار می گیرند تا افراد بتوانند در مراقبت های بهداشتی خود توانمند باشند و از نگرانی های احتمالی آگاه باشند. این علایم شامل:

١) هماچوری: ادراری که به صراحت خونین است کمتر به عنوان اولین علامت سرطان کلیه اتفاق می افتد. ممکن است دیدن ناگهانی ادرار با مقادیر زیادی خون، بسیار هراس آور باشد، اما درمان سریع می تواند خونریزی را کنترل کند.

٢) پلورال افیوژن: هنگامی که سرطان کلیه به ریه ها یا لبه های ریه ها گسترش یابد، ممکن است باعث ایجاد مایعات در بین غشاهایی که ریه ها را پوشانده است شود. هنگامی که سلولهای سرطانی وجود دارند، از آن به عنوان پلورال بدخیم یاد می شود. بعضی اوقات مقدار زیادی مایعات (چندین لیتر) جمع می شود و باعث تنگی نفس می شود.

  موسیقی ایرانی در عهد باستان 2

روشی که توراسنتز نامیده می شود شامل قرار دادن یک سوزن ریز از طریق پوست روی دیواره قفسه سینه و داخل حفره پلور برای برداشتن مایعات است. افیونهای پلور به طور مکرر عود می کنند و می توان با استفاده از سوند پلور داخل بدن (شنت که امکان تخلیه مداوم مایع را فراهم می کند) یا روشی که در آن یک ماده تحریک کننده (تالک) بین غشاها قرار می گیرد، ایجاد کرد و باعث زخم شدن آنها شد به طوری که مایع دیگر نمی تواند جمع شود (پلورودیس).

٣) شکستگی های پاتولوژیک: در صورت وجود متاستاز، درد استخوان ممکن است نشانه اولیه سرطان کلیه باشد. هنگامی که سرطان به استخوان نفوذ کند، استخوان را ضعیف می کند و ممکن است منجر به شکستگی هایی با حداقل آسیب یا بدون آسیب شود. به اینها به عنوان شکستگی های پاتولوژیک گفته می شود.

هنگامی که سرطان کلیه به ستون فقرات گسترش می یابد، ریزساختارهای ستون فقرات ممکن است منجر به ریزش مهره ها و فشار روی ریشه های عصبی شود و باعث فشرده سازی نخاع شود. این ممکن است به ضعف پاها به همراه از بین رفتن کنترل مثانه و روده منجر شود و یک اورژانس پزشکی است.

متاستازهای استخوانی ناشی از سرطان کلیه بسیار مخرب هستند و نیاز به توجه دقیق به درد، شکستگی های احتمالی و فشرده سازی اعصاب، هایپرکلسمی (کلسیم خون بالا به دلیل خراب شدن استخوان) و موارد دیگر دارند. خوشبختانه امروزه انواع مختلفی از درمان وجود دارد که می تواند این عوارض را کاهش دهد.

٤) فشار خون بالا: کلیه ها نقش مهمی در تنظیم فشار خون دارند. سرطان کلیه ممکن است منجر به فشار خون مداوم و بعضا فشار خون شود که کنترل آن بسیار دشوار است (فشار خون بالا).

٥) هایپرکلسمی: ممکن است سطح بالای کلسیم در خون رخ دهد هم به دلیل سندرم پارانئوپلاستیک و هم به دلیل شکستن استخوان با متاستازهای استخوانی. سطح کلسیم خون بالا با سرطان (هایپرکلسمی) ممکن است نه تنها به علائمی مانند تهوع، بلکه ضعف شدید عضلات، گیجی، اغما و حتی مرگ منجر شود. گفته می شود، تا زمانی که تشخیص داده شود قابل درمان است.

  زبان شناسی – کتیبه کریتردرکعبه زردشت – بخش نوزدهم

۶)  شمارش گلبولهای قرمز خون بالا (اریتروسیتوز): ممکن است رخ دهد، حتی اگر کم خونی در اوایل سرطان کلیه شایع است. این امر به دلیل تولید سلولهای سرطانی پروتئین باعث تحریک مغز استخوان برای تولید گلبولهای قرمز می شود. گلبول های قرمز بیش از حد، به نوبه خود، می تواند خطر لخته شدن خون، حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

٧) نارسایی کبد: سرطان کلیه ممکن است از طریق شیوع سرطان و همچنین بخشی از سندرم پارانوپلاستیک بر کبد تأثیر بگذارد. از آنجا که کبد همانند کلیه خون را فیلتر می کند، ترکیب اختلال عملکرد کبد و کلیه می تواند منجر به تجمع سموم در خون شود و منجر به سردرگمی، تغییر شخصیت، تغییر خلقی و موارد دیگر شود.

تشخیص سرطان کلیه: آزمایش‌ها و روش‌های مورد استفاده برای تشخیص سرطان کلیه عبارتند از:

آزمایش خون و ادرار ممکن است اطلاعاتی را در مورد آنچه که باعث ایجاد علائم و نشانه های بیماری می شود به پزشک ارائه دهد.

تست های تصویربرداری به پزشک شما این امکان را می دهد که تومور کلیه یا ناهنجاری را مکان یابی کند. آزمایش تصویربرداری ممکن است شامل سونوگرافی، اشعه ایکس، سی تی اسکن یا ام ار ای باشد.

بیوپسی یا برداشتن نمونه ای از بافت کلیه: در برخی شرایط پزشک شما ممکن است روشی را برای برداشتن یک نمونه کوچک از سلول ها (بیوپسی) از ناحیه مشکوک کلیه تجویز کند. نمونه در آزمایشگاه آزمایش می شود تا به دنبال علائم سرطان باشد. البته این روش همیشه مورد نیاز نیست.

هنگامی که پزشک یک ضایعه کلیه را تشخیص داد که ممکن است سرطان کلیه باشد، مرحله بعدی تعیین درجه سرطان است. آزمایش مرحله ای برای سرطان کلیه ممکن است شامل سی تی اسکن اضافی یا سایر آزمایش های تصویربرداری باشد که پزشک احساس می کند مناسب هستند.

مراحل سرطان کلیه توسط اعداد رومی نشان داده می شود که از ۱ تا ۴ متغیر هستند و کمترین مراحل نشان دهنده سرطان محدود به کلیه است.

در مرحله چهارم، سرطان پیشرفته در نظر گرفته شده است و ممکن است در غدد لنفاوی یا نواحی دیگر بدن گسترش یافته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان