نویسندگان: پروفسور دکتر سید سعید زمانیه شهری MD و پرفسور دکتر سونیا سیدالحسینی MD

علائم و نشانه های سرطان روده کوچک

مراحل اولیه سرطان روده کوچک اغلب با هیچ نشانه و علامتی همراه نیست و یا نشانه هایی دارد که به طور معمول در سایر بیماری ها نیز مشاهده می شود. اغلب سرطان های روده کوچک بسیار دیر و در مراحل پیشرفته بیماری تشخیص داده می شوند. علائم آدنوکارسینوم روده کوچک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• خون در مدفوع یا روی دستمال توالت

• کاهش وزن بدون دلیل 

• توده در شکم

• درد، گرفتگی یا تورم در وسط شکم

• کم خونی (تعداد کم گلبول های قرمز خون)

• تهوع و استفراغ

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید یا نگرانی دارید، لطفاً با پزشک عمومی خود تماس بگیرید.

تشخیص سرطان روده کوچک:

تشخیص دقیق این سرطان، اولین گام جهت تهیه برنامه درمانی این بیماری می باشد. انواع مختلفی از تست ها و ابزارها برای تشخیص سرطان روده کوچک، ارزیابی بیماری و تدوین برنامه درمانی وجود دارد. در طول درمان، از تست های آزمایشگاهی و تصویربرداری برای پیگیری اندازه تومورها و بررسی وضعیت پاسخ دهی به درمان استفاده خواهد شد. ابزارهای رایج برای تشخیص این سرطان و مرحله بندی بیماری شامل موارد زیر می باشد:

سری دستگاه گوارش فوقانی، یک سری اشعه ایکس از مری، معده و قسمت فوقانی روده کوچک است. این روش ممکن است بیمار را ملزم به خوردن باریوم کند تا تصاویر اشعه ایکس را تقویت نماید. اگر پزشک در این روش سلول های غیرطبیعی کشف نماید، مرحله بعدی ممکن است یک روش آندوسکوپی یا یک آزمایش تصویربرداری تشخیصی دیگر برای سرطان باشد.

  سرطان مغز - بخش اول

انتروکلایزس، آزمایشی برای تشخیص این سرطان است و تصاویر دقیق تری از روده باریک در مقایسه با آزمایش دستگاه گوارش فوقانی در اختیار تیم پزشکی قرار می دهد.

باریوم انما، با قرار دادن باریوم در کولون و پر کردن روده بزرگ انجام می شود. اشعه ایکس در طول تنقیه توسط باریوم تقویت می شود و پزشک را قادر می سازد پولیپ ها و سایر بافت های مشکوک را که نیاز به بررسی دقیق تر یا برداشتن در کولونوسکوپی دارند، بهتر تشخیص دهد.

سی تی اسکن، روشی است که تصاویر دقیق تری از روده بزرگ و روده کوچک به پزشک ارائه می دهد. اسکنر چهاربعدی پیشرفته ای است که ممکن است برای کمک به تشخیص سرطان روده کوچک کمک کند. آندوسکوپی، فرآیندی است که امکان بررسی وضعیت داخل بدن را در اختیار پزشک قرار می دهد. در این روش از ابزاری به نام آندوسکوپ استفاده می شود که معمولاً چراغی به آن متصل است و به طور مستقیم در حفره یا اندام بدن فرو می رود.

سرطان روده کوچک نوع نادری از سرطان است که با رشد سلول های بدخیم سرطانی در بافت روده کوچک رخ می دهد. روده کوچک بخشی از سیستم گوارش بدن است و یک لوله طولانی است که معده را به روده بزرگ متصل می کند. نقش روده کوچک، جذب اکثر مواد مغذی و معدنی مواد غذایی است. با گذشت زمان، سرطان روده کوچک ممکن است رشد کرده و روده کوچک را مسدود نماید. متداول ترین نوع سرطان روده کوچک، تومور کارسینوئید و به دنبال آن آدنوکارسینوما است. آدنوکارسینومای روده کوچک در سلول های غده ای که در پوشش روده کوچک وجود دارند و مسئول ساخت و آزادسازی مخاط هستند، شروع می شود. اغلب این تومورها در روده کوچک نزدیک معده رخ می دهد. انواع غیرمتداول این سرطان شامل سارکوم، لنفوم و تومورهای معده-روده ای می باشد.

  نوجوان و ذهن مضطرب او - قسمت دوم

انواع سرطان روده کوچک: همانند اکثر سرطان ها، سرطان روده کوچک وقتی ایجاد می شود که سلول های معیوب یا جهش یافته از کنترل خارج شده و تومور ایجاد می نمایند. معمولاً این سرطان از پوشش روده کوچک شروع می شود و ممکن است به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. اغلب، این سرطان در اثنی عشر یا قسمت فوقانی این ارگان ایجاد می شود. انواع اصلی سرطان روده کوچک عبارتند از:

آدرکارسینوما، متداول ترین نوع سرطان روده کوچک است که معمولاً در سلول های دیواره روده کوچک ایجاد می شود. اغلب، این نوع سرطان از رشد پولیپ های غیرسرطانی و خوش خیم ایجاد می شود.

سارکوما، نوعی از سرطان روده کوچک است که در بافت همبند روده کوچک ایجاد می شود.

تومورهای استرومال دستگاه گوارش از انواع سارکوم بافت نرم می باشد.

تومورهای کارسینوئید که در پوشش روده ایجاد می شوند و اغلب رشد کندی دارند.

لنفوم ها یک بیماری سیستم ایمنی بدن هستند که ممکن است از روده ها نشأت بگیرند.

علل سرطان روده کوچک

سبک زندگی و فاکتورهای سلامتی می توانند خطر گسترش این بیماری را افزایش دهند. ریسک فاکتورهای سرطان روده کوچک شامل موارد زیر می باشد:

• سن بالا

  رژیم غذایی پرچرب 

• سیگار کشیدن

• ابتلا به بیماری کرون 

• ابتلا به بیماری سلیاک

• سابقه خانوادگی در اختلالات مربوط به دستگاه گوارش از جمله اختلالات ارثی مانند پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی و سرطان روده بزرگ غیرپولیپوز وراثتی.

پیشگیری از سرطان روده کوچک

• اجتناب از عوامل خطر می تواند به کاهش احتمال ابتلا به این نوع سرطان کمک کند. اقدامات محافظتی شامل فعالیت بدنی و حفظ وزن بدن می تواند در این راستا موثر واقع شود. تغییر سبک زندگی مانند داشتن رژیم غذایی سرشار از فیبر، خوردن میوه و سبزیجات تازه و کاهش مصرف گوشت فرآوری شده بسیار مهم است. 

  برگهایی از تاریخ به مناسبت 100 سالگی کودتای رضاشاه از رضا خان به رضا شاه – از احمدشاه به احمد خان – قسمت بیستم

پایان

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان