• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • نخست‌وزیر ارمنستان استعفا داد

نخست‌وزیر ارمنستان استعفا داد

نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرد که ضمن انجام موقت وظایف خود، از مقام خود کناره‌گیری می‌کند.

نیکول پاشینیان روز یکشنبه، پنجم اردیبهشت ماه این خبر را در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرد.

انتخابات زودهنگام پارلمانی ارمنستان قرار است روز یک‌شنبه، ۳۰ خرداد امسال برگزار شود.

بر اساس قوانین ارمنستان، برای برگزاری انتخابات پارلمانی زودرس، نخست‌وزیر باید استعفا کند و پارلمان برای دو بار متوالی نمی‌تواند کسی را به‌عنوان نخست‌وزیر جدید انتخاب کند.

ارمنستان در طول یک‌‌سال گذشته با با بحران سیاسی ناشی از شکست جنگ سال گذشته با آذربایجان درگیر بوده است و در ماه‌های گذشته بارها تجمعات اعتراض‌آمیز علیه آقای پاشینیان با هدف استعفای او برگزار شده است.

با این حال او همچنان از حمایت چشمگیری برخوردار است و طی هفته‌های گذشته هواداران او تظاهراتی علیه فشار اپوزیسیون برای استعفای پاشینیان انجام داده‌اند.

از زمان امضای توافق آتش بس با جمهوری آذربایجان با هدف پایان دادن درگیری‌های مسلحانه در ناحیه ناگورنو- قره‌باغ، مخالفان آقای پاشینیان به شدت او را تحت فشار قرار داده و بخشی از مردم او را به خیانت متهم می‌کنند.

طبق توافق آتش‌بسی که با میانجی‌گری روسیه امضا شد، بخش‌هایی از ناحیه ناگورنو- قره‌باغ و چند منطقه همجوار آن به جمهوری آذربایجان بازگردانده شد.

طبق مصوبات سازمان ملل متحد ناگورنو- قره‌باغ بخشی از خاک جمهوری آذربایجان تلقی می‌شود ولی از پایان جنگ‌های شدید دو طرف در سال ۱۹۹۴ کنترل این ناحیه و چند منطقه همجوار آن در دست ارمنی تباران بود.

این توافق‌نامه برای بسیاری در ارمنستان به عنوان «تحقیر ملی» تلقی شد، در حالی که پاشینیان پیشتر گفته بود که راهی جز توافق یا متحمل شدن ضررهای بزرگ‌تر نداشته است. وی می‌گوید در صورت ادامه جنگ، تمام قره‌باغ کوهستانی به دست جمهوری آذربایجان می‌افتاد.

منبع: رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading