رفع دردسر؛ تیم فوتبال زنان ایران به قطر می‌رود

رایزنی‌‌ها با کنفدراسیون فوتبال آسیا نتیجه داد. قطر میزبان مرحله دوم رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ فوتبال زنان خواهد بود. اگر مسابقات در اسرائیل برگزار می‌شد، تیم ایران مجبور بود “خط قرمز” را رعایت کند و از مسابقات چشم بپوشد.پس از مکاتبات مسئولان فدراسیون فوتبال ایران با کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا، محل برگزاری مسابقات مرحله دوم المپیک ۲۰۲۰ فوتبال زنان از فلسطین به قطر تغییر کرد. تیم زنان ایران در قرعه کشی ۲۴ بهمن، در گروه C قرار گرفته و باید با چین، تاپیه، فیلیپین و فلسطین مسابقه بدهد. میزبان رقابت‌ها فلسطین بود اما ممنوعیتی که در پاسپورت شهروندان ایرانی درج شده، سدی برای حضور زنان ایران در این مسابقات بود. پشت جلد گذرنامه‌های ایرانی نوشته شده که “دارنده پاسپورت حق سفر به فلسطین اشغالی را ندارد”.

تیم زنان ایران باید در شهرک “الرام” در شمال شرقی اورشلیم (بیت‌المقدس) به میدان می‌رفت. بر این اساس و برای رعایت ممنوعیت مربوطه یا باید انصراف می‌داد یا در محل دیگری بازی می‌کرد. فدراسیون فوتبال ایران در نخستین واکنش خواهان تغییر گروه و بازی در گروه‌هایی شد که میزبان‌های آن میانمار یا ازبکستان هستند. سپس اعلام شد که در صورت عدم تغییر میزبان، تیم زنان ایران در مسابقات شرکت نمی‌کند.

باشگاه خبرنگاران جوان یک روز پیش‌تر نوشته بود که سعود المهندی، رئیس قطری کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال اسیا توانسته که مسئولان فلسطینی را به تغییر میزبانی راضی کند. رسانه‌های ایران خبر داده‌اند که مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران شخصا با المهندی در این زمینه مذاکره کرده است.

دو هفته پس از قرعه‌کشی یاد شده، دردسر مربوطه حل شد. کنفدراسیون فوتبال آسیا رسما موافقت خود با تغییر میزبانی را اعلام کرد.

  New York push to reveal Trump's state tax returns expected to pass state senate, spokesperson says

لیلا صوفی‌زاده، نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال ایران پیش‌تر گفته بود که فدراسیون فوتبال آسیا و فیفا معمولا تعامل لازم را در این زمینه‌ها انجام می‌دهند چون به دنبال گسترش فوتبال زنان در جهان هستند: “پس از مکاتبات لازم با کنفدراسیون آسیا، از آنها خواسته شد فیفا را در جریان قرار دهند؛ زیرا آنها ناظر اصلی مسابقات انتخابی فوتبال المپیک هستند.»

تیم ملی فوتبال زنان ایران در نوامبر ۲۰۱۸ توانست با پیروزی مقابل لبنان و تساوی با هنگ کنگ به مرحله دوم رقابت‌های انتخابی صعود کند. زنان ایران در صورت صدرنشینی در مرحله دوم، به همراه تیم‌های استرالیا، چین، کره‌جنوبی، کره‌شمالی، تایلند و دو تیم دیگر صعود کننده به مرحله سوم خواهند رفت.

مرحله سوم انتخابی در دو گروه برگزار خواهد شد و تنها تیم صدرنشین هر گروه می‌تواند به المپیک راه پیدا کند.

Read more here:: رفع دردسر؛ تیم فوتبال زنان ایران به قطر می‌رود

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان