زینب موسوی، کمدین محبوب، دوباره به زندان می‌رود

پیام جوان: زینب موسوی، کمدین شناخته شده با نام هنری امپراطور کوزکو، توسط مرجع قضایی برای تحمل مجازات حبس احضار شد. این خبر در حالی منتشر می‌شود که او پیشتر به دلیل فعالیت‌های هنری و حمایت از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، دو بار بازداشت و در مجموع به دو سال زندان محکوم شده بود.

خانم موسوی در اینستاگرام خود با انتشار تصویری از احضاریه، به این موضوع واکنش نشان داد. او نوشت: “آدم‌ها فکر می‌کنند چون قبلا زندان رفته‌ام، این بار که چند روز است لابد سخت نیست… ما در این مملکت برای زندگی کردنمان این‌قدر سختی می‌کشیم که زندان رفتن لابد هیچ به نظر می‌رسد.”

او با اشاره به هم‌زمانی احضار خود با ایام دهه فجر، گفت: “در سالروز بهار آزادی در زندان خواهم بود. لابد ما که بعد از آن شکوهمند بدنیا آمدیم سهمی از بهار آزادی نداشتیم. سهمی از هیچ چیز نداشتیم.”

بر اساس ابلاغیه صادره، خانم موسوی پنج روز فرصت دارد تا خود را به مرجع قضایی معرفی کند. عدم حضور او به معنای جلب خواهد بود.

سابقه بازداشت و محکومیت زینب موسوی

این کمدین در آذر ۱۴۰۱ پس از بازداشت، ۲۵ روز را در انفرادی گذراند و در نهایت به دو سال زندان محکوم شد. شخصیت طنز “امپراطور کوزکو” که با لهجه قمی و چادر به مسائل روز می‌پرداخت، از محبوبیت بالایی در میان مردم برخوردار بود. خانم موسوی پس از آزادی، تولید محتوا با این شخصیت را متوقف کرد.

فشار بر هنرمندان معترض

احضار زینب موسوی به زندان، در ادامه فشار بر هنرمندان معترض در ایران صورت می‌گیرد. در تازه‌ترین مورد، وفا احمدپور، رپر معترض معروف به وفادار، نیز بازداشت شده است.

  فعالان مدنی و سیاسی ایران نیز در حمایت از مردم خوزستان بیانیه داده و از حکومت خواستند، حق تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم را به رسمیت بشناسد

پیامدهای این احضار

احضار زینب موسوی به زندان، بار دیگر نشان‌دهنده عدم تحمل جمهوری اسلامی نسبت به آزادی بیان و فعالیت‌های هنری منتقدانه است. این اقدام می‌تواند به تشدید فضای خفقان و سرکوب در جامعه ایران منجر شود.

همبستگی با زینب موسوی

در پی انتشار خبر احضار زینب موسوی به زندان، موجی از همبستگی با او در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است. کاربران با استفاده از هشتگ‌هایی مانند #زینب_موسوی و #امپراطور_کوزکو، خواهان آزادی این کمدین و دیگر هنرمندان زندانی شده‌اند.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان