• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • چرا در زمستان بیشتر می‌خوابیم؟

چرا در زمستان بیشتر می‌خوابیم؟

پیام جوان: به نقل از ایتنا، زمستان فصلی است که در آن روزها کوتاه‌تر و شب‌ها طولانی‌تر می‌شوند. این تغییر در طول روز می‌تواند بر خواب ما تأثیر بگذارد و باعث شود در زمستان بیشتر بخوابیم.

دکتر راج داسگوپتا، استاد طب بالینی در بیمارستان هانتینگتون مموریال در کالیفرنیا، می‌گوید: «تحقیقات نشان می‌دهد که حدود یک‌سوم آمریکایی‌ها در زمستان بیشتر می‌خوابند.»

داسگوپتا می‌گوید بیشتر بزرگسالان بین ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه نیاز دارند. با این حال، در زمستان، بدن ما به دلیل کاهش طول روز و افزایش سطح ملاتونین (هورمون خواب) تمایل بیشتری به خواب دارد.

ملاتونین هورمونی است که توسط غده صنوبری در مغز تولید می‌شود. این هورمون به تنظیم چرخه خواب و بیداری کمک می‌کند. در طول روز، نور خورشید تولید ملاتونین را سرکوب می‌کند. با تاریک شدن هوا، تولید ملاتونین افزایش می‌یابد و باعث خواب‌آلودگی می‌شود.

در زمستان، روزها کوتاه‌تر و شب‌ها طولانی‌تر می‌شوند. این امر باعث افزایش تولید ملاتونین و تمایل بیشتر به خواب می‌شود.

علاوه بر این، کاهش فعالیت بدنی در زمستان نیز می‌تواند بر خواب تأثیر بگذارد. در زمستان، افراد کمتر فعالیت بدنی دارند. این امر باعث می‌شود بدن انرژی کمتری مصرف کند و نیاز کمتری به خواب داشته باشد.

با این حال، اگر در زمستان احساس می‌کنید که بیش از حد می‌خوابید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. زیرا ممکن است مشکل دیگری در خواب شما وجود داشته باشد.

  شناسایی رویکرد جدیدی برای تشخیص سرطان تخمدان

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان