• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به ۳۹ درصد افزایش یافت!

بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به ۳۹ درصد افزایش یافت!

پیام جوان: آمارهای رسمی نشان می‌دهد که سهم فارغ‌التحصیلان از کل بیکاران کشور در زمستان سال ۱۴۰۲ با رشدی ۱.۸ درصدی نسبت به سال قبل به ۳۹ درصد رسیده است. این موضوع نشان‌دهنده وخامت اوضاع اشتغال در میان جوانان تحصیل‌کرده کشور است.

بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر فارغ‌التحصیلان آموزش عالی حاکی از آن است که ۱۱٫۶ درصد از این جمعیت فعال، بیکار هستند. این نرخ در بین زنان و همچنین در نقاط روستایی به نسبت مردان و نقاط شهری بیشتر است.

گرفتاری سه‌گانه فارغ‌التحصیلان:

گزارش خبرگزاری تسنیم به معضلی به نام “بیکاری سه‌گانه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی” اشاره می‌کند. در این وضعیت، فارغ‌التحصیلان نه تنها با مشکل بیکاری مواجه هستند، بلکه یافتن شغل متناسب با رشته تحصیلی و همچنین دریافت دستمزد مناسب نیز برایشان دشوار است.

نبود فرصت‌های شغلی حتی برای دکتراها:

گزارش‌ها حاکی از آن است که مشکل بیکاری حتی گریبانگیر فارغ‌التحصیلان مقاطع تحصیلی بالاتر مانند دکترا هم شده است. بسیاری از این افراد برای گذران زندگی مجبور به پذیرش شغل‌هایی می‌شوند که هیچ ارتباطی با رشته تحصیلی آنها ندارد.

وعده‌های بی‌سرانجام اشتغال:

در حالی که رئیس جمهور و وزیر کار دولت وعده ایجاد “یک میلیون شغل در سال” را داده‌اند، اما آمارها نشان‌دهنده عدم تحقق این وعده‌ها و وخیم‌تر شدن اوضاع اشتغال به خصوص در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است.

بر اساس گزارش VOA

  خروج دلار از کانال 50 هزار تومان

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان