• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • دو زندانی در ایران، به اتهام «سب النبی» و «ارتداد» اعدام شدند

دو زندانی در ایران، به اتهام «سب النبی» و «ارتداد» اعدام شدند

پیام جوان: خبرگزاری‌های رسمی در ایران گزارش دادند که مقامات قضایی جمهوری اسلامی بامداد دوشنبه دو زندانی را که گرداننده چند کانال تلگرامی بودند به اتهام «سب النبی» و «ارتداد» اعدام کردند.

یوسف مهراد و صدرالله فاضلی‌زارع دو زندانی اعدام‌شده هستند. یوسف مهراد پدر سه کودک خردسال و سید صدرالله فاضلی زارع سرپرست مادر سالمندش بود.

به گزارش صدای آمریکا، در واکنش به این اعدام‌ها یک سازمان حقوق بشری این اقدام را «نمایش ماهیت قرون‌وسطایی جمهوری اسلامی» نامید. در پی اعدام این دو نفر در ایران به اتهام «سب‌النبی» سازمان حقوق بشر ایران با تاکید بر «غیرانسانی» بودن مجازات مرگ، این اعدام‌ها را محکوم کرد و از جامعه جهانی خواست تا به این جنایت واکنش جدی، فوری و موثر نشان دهد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این باره گفت: «مقامات جمهوری‌ اسلامی با قتل حکومتی دو نفر به خاطر ابراز عقیده و اعلام آن، ماهیت قرون‌وسطایی خود را بار دیگر به نمایش گذاشتند.»

حساب توییتر مرکز مشاوره و آموزش حقوقی ویژه کنش‌گران «دادبان» به نقل از یک منبع آگاه نوشت که خانواده یوسف مهراد «از اجرای حکم او هیچ اطلاعی نداشتند و یوسف تا دیروز عصر در بند عمومی بود» و مقامات قضایی ظهر روز یک‌شنبه ۱۷ اردیبهشت «به خانواده قول داده بودند که اجرای حکم اعدام به طور کامل متوقف شده و قرار است عفو رهبری در پرونده» نسبت به یوسف مهراد اعمال شود.»

دوشنبه هفته گذشته چند وب‌سایت از جمله هه‌نگاو، هرانا، و اتحادیه آزاد کارگران که خبرهای حقوق بشری را پوشش می‌دهند از انتقال یوسف مهراد و صدرالله فاضلی زارع، به سلول انفرادی زندان اراک خبر داده و نسبت به اجرای حکم اعدام آن‌ها که پیش‌تر صادر شده بود، ابراز نگرانی کرده بودند.

  ایران در لیست بدترین کشورها برای نویسندگان

وب‌سایت «هرانا» وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیش‌تر از بازداشت هفت نفر در ارتباط با مدیریت و عضویت یک کانال تلگرامی با عنوان «نقد خرافه و مذهب» خبر داده بود. در حالی‌که سایر متهمان با قرار وثیقه آزاد شده‌ بودند، یوسف مهراد و سعدالله فاضلی به اعدام محکوم شدند.

بنابر گزارش‌های منتشر شده حکم اعدام این دو نفر تیرماه ۱۴۰۰ در دیوان عالی کشور تایید شد.

این دو زندانی عقیدتی در حالی توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی برای اتهامات ادعایی همچون «کفرگویی»، «ارتداد» و «سب‌النبی» محاکمه و اعدام شده‌اند که میثاق بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی، این «تخلفات» را جزو جرایم جدی تلقی نمی‌کند.

بر اساس ماده ۲۶۲ قانون مجازات اسلامی، «هر کس به پیامبر اسلام یا یکی از پیامبران عظام دشنام دهد یا به آن‌ها توهین کند، ساب‌النبی بوده و به مجازات اعدام محکوم می‌شود.»

پیشتر محمد آرمان، وکیل یوسف مهراد، به سایت «امتداد» وابسته به حزب اصلاح‌طلب «اتحاد ملت» گفته بود که «موکلش سابقه سال‌ها فعالیت مذهبی دارد.»

این اعدام‌ها در حالی است که در روزهای گذشته اجرای حکم اعدام در ایران شتاب گرفته و نگرانی‌هایی را نیز به دنبال داشته است.

روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه نیز مرکز رسانه قوه قضائیه ایران اعلام کرد حکم اعدام حبیب فرج‌الله چعب، ملقب به «حبیب اسیود» را به اجرا درآمد.

مرور خبرهای منتشر شده پیرامون اعدام افراد به خاطر اتهامات مختلف نشان می‌دهد حداقل ۵۰ نفر طی ۱۰ روز گذشته در ایران اعدام شده‌اند.

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در این رابطه نوشته است که این اعدام‌ها از جمله اعدام دو زن در زندان های رجایی شهر کرج، ارومیه، قزل‌حصار کرج، دستگرد اصفهان، وکیل آباد مشهد، اردبیل، تربت جام، یزد، رشت، بیرجند، قزوین، نیشابور، میناب، بندرعباس، زاهدان، خرم آباد و ایرانشهر به اجرا گذاشته شده‌اند.

  نزدیکی به سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی و تشدید فشارها بر حامیان معترضان

بنابر گزارش هرانا، موادمخدر و قتل بیشترین سهم در بین اعدام‌ها را داشته است.

روز گذشته نیز سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که «شش زندانی سیاسی عرب اهوازی که با اتهامات امنیتی به اعدام محکوم شده‌اند، در زندان شیبان اهواز، جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند.»

در تهران نیز بر اساس خبرهای منتشر شده سه زندانی سیاسی به تیپ چهارم زندان تهران بزرگ محل نگهداری زندانیان «جرایم خشن» منتقل شده‌اند که نگرانی از اعدام قریب الوقوع آنها را بیشتر کرده است. یک نفر در زندان عادل آباد شیراز و سه نفر در زندان رجایی‌شهر کرج برای اجرای حکم اعدام جابجا شده‌اند.

غزاله شارمهد، دختر جمشید شارمهد، زندانی دوتابعیتی ایرانی آلمانی که پس از ربوده شدن و انتقال به ایران، به اعدام محکوم شده است، در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت امکان تماس با پدرش وجود ندارد و تنها از طریق اخبار می‌تواند پیگیر اتفاق‌ها باشد.

مقامات جمهوری اسلامی نزدیکان زندانیان محکوم به اعدام را با امیدوار کردن آنان به ادامه حیات زندانی، از اطلاع‌رسانی بر حذر می‌دارند و بسیاری از این زندانیان در سکوت خبری اعدام می‌شوند.

شعله پاکروان، مادر دادخواه ریحانه جباری که در سال ۱۳۹۳ اعدام شد، به صدای آمریکا گفت، مقامات قضایی به او گفته بودند: «اگر سکوت کنی، شاید دخترت اعدام نشود.»

«عدم رعایت دادرسی عادلانه بر اساس استانداردهای بین‌المللی» یکی از مهم‌ترین انتقادات جامعه مدنی، حقوقدانان و نهادهای نظارتی سازمان ملل در مورد روندهای قضایی، بخصوص در زمینه پرونده‌های سیاسی، عقیدتی در جمهوری اسلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان