تلاطم در بازار ارز ایران ادامه دارد

پیام جوان: قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران روز پنجشنبه برای دقایقی از مرز ۵۶ هزار تومان عبور کرد و سپس به کانال ۵۵ هزار تومان بازگشت.

بر اساس گزارش‌ها، قیمت هر دلار آمریکا ظهر روز پنجشنبه به ۵۶ هزار و ۲۵۰ تومان رسید؛ هر یورو نیز به ۶۱ هزار و ۱۸۰ تومان و هر پوند انگلیس به ۷۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

این بالاترین نرخ پوند در تاریخ اقتصاد ایران است.

عوامل متعددی از جمله افزایش تنش در منطقه، تحولات سیاسی در ایالات متحده، محدودیت‌های عراق و عوامل اقتصادی داخلی، موجب افزایش قیمت ارز در ایران شده است.

در روز چهارشنبه نیز قیمت طلا، دلار و دیگر ارزهای خارجی در بازار آزاد ایران با افزایش شدید و ساعتی رو به رو بود.

روز چهارشنبه نرخ دلار به ۵۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسید و هر تمام سکه معروف به «طرح امامی» ۳۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان فروخته شد.

وحید شقاقی شهری، اقتصاددان در ایران، معتقد است که «در بازار سرمایه هیچ‌گونه مدیریتی صورت نمی‌گیرد» و «این بازار به طور کامل رها شده است.»

به گفته این اقتصاددان، «هر کدام از وزارتخانه‌ها و هر دستگاهی به طور مداوم دستورالعمل صادر می‌کند و دستورالعمل‌ها را هم تغییر می‌دهد.»

شقاقی شهری همچنین تأکید کرده که «در مصوبات صادر‌شده مدام نرخ‌ها و متغیرهای کلیدی اثرگذار بر بازار سرمایه دست‌کاری می‌شود و این تغییرات سردرگمی ایجاد می‌کند» و «در همین شرایط سهامداران سهمی را می‌خرند، ولی بعد می‌بینند که با یک مصوبه ناگهانی بر سودآوری بنگاه‌ها تأثیر منفی گذاشته می‌شود.»

سیامک قاسمی، کارشناس اقتصادی در ایران، نیز معتقد است که «سیاست‌های بگیر و ببند» و «بازارها را با دستور از نوسان انداختن» موجب افزایش دامنه نوسان در معاملات سکه شده است.

  رشد جزیی بازار رمزارزها - بیت کوین در کانال ۱۹ هزار دلار

قاسمی در شبکه اجتماعی ایکس گفت که این روند «غیر از سوق دادن سرمایه مردم به بازارهای غیررسمی و نقدی هیچ نفع دیگری ندارد» و مقامات «حتی یک بار نشد به غیر از بستن و محدود کردن به اصل دلایل فکر کنند.»

موج رو به فزونی نرخ طلا و ارز در بازار ایران در حالی است که اعتراضات معیشتی به طور مداوم در شهرهای مختلف در جریان است.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان