• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه کنترل خود را بر شهرهای کلیدی حفظ کرد

حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه کنترل خود را بر شهرهای کلیدی حفظ کرد

پیام جوان: حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه کنترل خود را بر شهرهای کلیدی حفظ کرد و در انتخابات محلی روز یکشنبه در شهرهای دیگر هم به دستاوردهای بزرگی دست یافت. این موضوع باعث ناراحتی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه شد که هدف خود را بر بازپس گیری کنترل این مناطق شهری در نظر گرفته بود.

به نقل از صدای آمریکا و به گزارش خبرگزاری دولتی آنادولو، با شمارش بیش از ۹۰ درصد صندوق‌های رای، اکرم امام اوغلو، شهردار فعلی استانبول، از حزب جمهوری‌خواه خلق یا CHP، با اختلاف زیادی در بزرگ‌ترین شهر و مرکز اقتصادی ترکیه پیشتاز بود. نتایج حاکی از آن است که منصور یاواش، شهردار آنکارا، پایتخت، با اختلاف خیره کننده نسبت به رقیب خود، صندلی خود را حفظ کرد.

به ادعای خبرگزاری آنادولو، در مجموع، حزب جمهوری‌خواه خلق شهرداری‌های ۳۶ استان از ۸۱ استان ترکیه را به دست آورد و به بسیاری از سنگرهای حزب اردوغان نفوذ کرد. این حزب ۳۷ درصد از آرا را در سراسر کشور به دست آورد، در مقایسه با ۳۶ درصدی که سهم حزب اردوغان شد، که بزرگ‌ترین پیروزی انتخاباتی این حزب از زمان به قدرت رسیدن اردوغان در دو دهه پیش است.

اردوغان در سخنرانی خود از بالکن کاخ ریاست جمهوری به شکست انتخاباتی اذعان کرد و گفت که حزب او در سراسر ترکیه دچار «از دست دادن ارتفاعات» شده است. او گفت که مردم «پیامی» را ارائه کردند که حزب او با درگیر شدن در انتقاد از خود «شجاعانه» آن را «تحلیل» خواهد کرد.

اردوغان افزود: «متاسفانه ۹ ماه پس از پیروزی ما در انتخابات ۲۸ مه [سال گذشته]، نتوانستیم در آزمون انتخابات محلی به نتیجه‌ای که می‌خواستیم برسیم. ما اشتباهات خود را اصلاح خواهیم کرد و کاستی‌های خود را جبران خواهیم کرد.»

  Sudan protesters call for civil disobedience campaign

این رای به عنوان سنجش محبوبیت اردوغان در نظر گرفته شد، زیرا او به دنبال بازگرداندن کنترل مناطق کلیدی شهری بود که در انتخابات پنج سال پیش به مخالفان واگذار کرده بود. پیروزی حزب جمهوری‌خواه خلق در آنکارا و استانبول در سال ۲۰۱۹ هاله شکست ناپذیری اردوغان را در هم شکسته بود.

میدان اصلی نبرد رئیس جمهور ۷۰ ساله ترکیه، استانبول بود، شهری با ۱۶ میلیون نفر جمعیت که در آن متولد و بزرگ شد و در سال ۱۹۹۴ فعالیت سیاسی خود را به عنوان شهردار در آنجا آغاز کرد.

نتیجه این انتخابات به عنوان تقویتی برای اپوزیسیون بود که پس از شکست از اردوغان و حزب حاکم «عدالت و توسعه» اسلام محور او در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی سال گذشته، دچار تفرقه و تضعیف روحیه شدند.

اوزگور اوزل، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق به جمعی از هواداران خوشحال گفت: «رای دهندگان تصمیم گرفتند یک نظم سیاسی جدید در ترکیه ایجاد کنند. رای دهندگان امروز تصمیم گرفتند تصویر ۲۲ ساله ترکیه را تغییر دهند و دری را به روی فضای سیاسی جدید در کشورمان باز کنند.»

حدود ۶۱ میلیون نفر، از جمله بیش از یک میلیون نفر که برای اولین بار رای می‌دهند، واجد شرایط رای دادن برای شهرداری‌های کلان‌شهرها، شهرداران شهرها و مناطق و همچنین ادارات محلی بودند.

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی آنادولو، میزان مشارکت در انتخابات حدود ۷۶ درصد بود، در حالی که این میزان در سال گذشته ۸۷ درصد بود.

به گزارش آناتولی، امام اوغلو ۵۰/۶ درصد آرا را در استانبول به دست آورد، در حالی که مورات کوروم، نامزد حزب عدالت و توسعه، وزیر سابق شهرسازی و محیط زیست، ۴۰/۵ درصد آرا را به دست آورد. نظرسنجی‌ها به رقابت نزدیک بین این دو اشاره کرده بود.

  رقیب اردوغان در انتخابات ترکیه: دولت به ۱۰ میلیون مهاجر غیرقانونی اجازه ورود به ترکیه داده است

ائتلاف مخالف شش حزبی که توسط حزب جمهوری‌خواه خلق رهبری می‌شد، پس از شکست در برکناری اردوغان در انتخابات سال گذشته، متلاشی شد و نتوانست از بحران اقتصادی و واکنش ضعیف دولت در ابتدا به زلزله ویرانگر سال گذشته که بیش از ۵۳ هزار کشته برجای گذاشت، سرمایه‌گذاری کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، تحلیلگران گفتند که نمایش قوی برای حزب اردوغان عزم او را برای ایجاد یک قانون اساسی جدید سخت‌تر می‌کند – قانون اساسی که ارزش‌های محافظه‌کارانه او را منعکس می‌کند و به او اجازه می‌دهد تا پس از سال ۲۰۲۸ با پایان دوره فعلی‌اش حکومت کند.

اردوغان که بیش از دو دهه ریاست ترکیه را برعهده داشت – به عنوان نخست وزیر از سال ۲۰۰۳ و رئیس جمهور از سال ۲۰۱۴ – از قانون اساسی جدیدی حمایت می‌کند که ارزش‌های خانوادگی را در خط مقدم قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان