توماج صالحی با دو اتهام جدید روبه‌رو شد

پیام جوان: توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی، در یک‌شنبه ۱ بهمن ۱۴۰۲ در جلسه بازپرسی، علاوه بر اتهاماتی که در پرونده قبلی از آنها تبرئه شده بود، با دو اتهام جدید نیز روبه‌رو شد. این اتهامات عبارتند از معاونت در بغی (قیام مسلحانه و گروهی علیه نظام) و اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرایم علیه امنیت.

امیر رئیسیان، وکیل توماج صالحی، در این‌باره گفت: «دیوان عالی کشور حکم توماج صالحی را نقض کرده بود و تصریح کرده بود که پنج اتهام غیرقانونی بوده و حداکثر باید با سه اتهام حکم صادر می‌شد.»

بر همین اساس، دیوان عالی جمهوری اسلامی پرونده را برای رسیدگی و صدور حکم صحیح به دادگاه انقلاب اعاده کرده بود و تأکید کرده بود که توماج صالحی مشمول عفو می‌شود.

توماج صالحی در پرونده مربوط به بازداشت آبان ۱۴۰۱، هشت اتهام داشت که برای شش اتهام محکوم شد و از دو اتهام همکاری با دولت متخاصم و توهین به رهبری نیز تبرئه شد.

اتهام افساد فی‌الارض برای توماج صالحی در پرونده پیشین احراز نشد ولی برای تبصره ماده ۲۸۶ محکوم شد که حکم قابل اجرا برای او شش سال و سه ماه حبس بود.

اما اکنون، پس از سه ماه، دادگاه انقلاب اصفهان همان پرونده را به دادسرا ارسال کرده و دستور داده است که دو اتهام جدید را به توماج صالحی تفهیم کنند و کیفرخواست هم با ۱۰ اتهام صادر شود.

رئیسیان در اعتراض به این روند گفت: «به این ترتیب در نظام قضایی جمهوری اسلامی معنای “مرجع عالی” را هم فهمیدیم. قدرت‌نمایی.»

او توضیح داد که در جلسه بازپرسی روز یک‌شنبه، به توماج صالحی «به دستور دادگاه نه تنها اتهاماتی که حکم برائت آنها صادر شده بود، بلکه دو اتهام که تا به حال در کیفرخواست قبلی هم نیامده بود تفهیم شد.»

  گزارش اختصاصی هم‌میهن از دومین جلسه دادگاه بی‌سر و صدای توماج صالحی

رئیسیان همچنین گفت که با این روند، «قاعده “منع تشدید مجازات در مرجع تجدیدنظر” هم در حال تغییر و تحول است.»

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان