• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • تیم کوک: حریم خصوصی مثل تغییرات اقلیمی از مهمترین موضوعات قرن ۲۱ است

تیم کوک: حریم خصوصی مثل تغییرات اقلیمی از مهمترین موضوعات قرن ۲۱ است

«تیم کوک» مدیرعامل اپل در جریان کنفرانسی در زمینه سیستم‌های کامپیوتری، حریم خصوصی و محافظت از داده‌ها، در مورد اهمیت حریم خصوصی توضیح داد و تایید کرد که حتی اگر مردم چیزی برای پنهان کردن نداشته باشند، باید به حفظ حریم خصوصی اهمیت بدهند.

اخیرا اپل با راه‌اندازی سیستم جدیدی که در آن توسعه دهندگان اپ باید پیش از رهگیری کاربران از آنها اجازه بگیرند خشم فیسبوک را بر انگیخته است. علی‌رغم اعتراض‌های این شرکت اپل با تاکید بر لزوم حفط حریم خصوصی حاضر نیست از این سیستم بکشد و حالا تیم کوک در مصاحبه مطبوعاتی خود با «فست کمپانی» در مورد اثرات مخرب مدل کسب و کار شرکت‌هایی نظیر فیسبوک و برنامه‌های آتی اپل در مورد شفافیت رهگیری اپ‌ها (App Tracking Transparency) صحبت کرده است.

مدیر عامل اپل می‌گوید حفظ حریم خصوصی یکی از مهمترین موضوعات قرن حاضر است و لازم است عمیقا در مورد راهکارهای حفظ حریم خصوصی فکر اساسی شود تا بتوان شرایط بهتری را برای نسل بعدی فراهم کرد.

مدیر عامل اپل معتقد است که حفظ حریم خصوصی نیز باید مانند تغییرات آب و هوایی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید مورد توجه قرار گیرد تا مسایل بزرگتری را به وجود نیاورد.

مدیر عامل اپل به توضیح این نکته پرداخت که قرار داشتن در دنیایی که تحت نظارت دائمی شرکت‌های بزرگ است باعث ایجاد چه تغییراتی در رفتار کاربران می‌شود.

اپل با انتشار سندی به نام «یک روز از داده‌های زندگی شما» به بررسی دقیق این موضوع پرداخته و جزئیات نحوه ردیابی اطلاعات کاربران توسط شرکت‌های شخص ثالث را در وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها توضیح می‌دهد.

  مشاهده مجدد ۱۷ گیاه منقرض شده

در بخشی از این یادداشت آمده است:

«در رفتار شما چه تغییراتی ایجاد می‌شود؟ چه کارهایی را کمتر انجام می‌دهید؟ چه کارهایی را دیگر انجام نخواهید داد؟ اگر قرار باشد خودتان را محدود و محدودتر کنید از کنجکاوی و جستجو درباره چه چیزهایی دست می‌کشید؟ چنین جهانی، آن چیزی نیست که برخی از ما آرزو می‌کنیم در آن باشیم.»

بسیاری از مردم هر روز به دنبال موضوعات مختلفی هستند، اما شاید دوست نداشته باشند که بقیه هم از این قضیه اطلاع داشته باشند. شاید واقعا عده‌ای دوست نداشته باشند که دیگران از علایق آنها مطلع شوند یا برای دانستن اطلاعات فردی کنجکاوی بیش از حد نشان بدهند.

تیم کوک نگرانی خود را در مورد چنین مواردی مطرح کرده و می‌گوید همه مردم باید نگران حفظ حریم خصوصی خود باشند و به این موضوع اهمیت بدهند.

وی همچنین به این موضوع اشاره می‌کند که همه شرکت‌های بزرگ فناوری عملکرد مشابه یکدیگر ندارند، اما همه بزرگان فناوری همچون فیس‌بوک، گوگل، مایکروسافت، آمازون و اپل با یک برچسب بزرگ در یک دسته گنجانده می‌شوند. وی می‌گوید:

«‌من مردم را تشویق می‌کنم در سطحی عمیق‌تر به این موضوعات فکر کنند. شرکت‌ها، مدل‌ تجاری آنها، نحوه برخورد آنها با کاربران و همه چیز را مورد توجه قرار بدهند. به این موضوع توجه کنند که شرکت‌ها، چه ارزش‌هایی را دنبال می‌کنند.»

در جریان مصاحبه مطبوعاتی، از تیم کوک در مورد اینکه نقض حریم خصوصی تهدیدآمیزتر است یا هوش مصنوعی نیز سوال شد.

مدیر عامل اپل در پاسخ به این سوال گفت هر دو می‌توانند در صورت استفاده نادرست تهدیدآمیز باشند. تیم کوک می‌گوید هوش مصنوعی و حریم خصوصی از موضوعات بسیار مهمی است که باید روی هر دوحوزه کار شود.

  سه روش ساده برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان