• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • پارلمان ترکیه، بررسی عضویت سوئد در ناتو را به تعویق انداخت

پارلمان ترکیه، بررسی عضویت سوئد در ناتو را به تعویق انداخت

پیام جوان: کمیسیون روابط خارجی پارلمان ترکیه روز پنجشنبه ۲۵ آبان، رای‌گیری برای عضویت سوئد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، را به تاخیر انداخت.

این تصمیم که با مخالفت متحدان ترکیه در ناتو روبرو شد، امید سوئد برای پیوستن زودتر به این ائتلاف غربی را پس از ۱۸ ماه انتظار، ناامید کرد.

فواد اوکتای، رئیس کمیسیون روابط خارجی پارلمان ترکیه، گفت که این کمیسیون ممکن است هفته آینده این لایحه را در دستور کار قرار دهد، اما جدول زمانی مشخصی را تعیین نکرد.

او همچنین گفت که ممکن است در صورت نیاز از سفیر سوئد دعوت شود تا به قانون‌گذاران ترکیه توضیحاتی دهد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، پیش از این گفته بود که تلاش می‌کند روند تصویب عضویت سوئد را تسهیل کند، اما این کشور را متهم کرد که در مورد کردهای مخالف ترکیه که ساکن سوئد هستند، اقدام کافی انجام نداده است.

ترکیه خواستار است که سوئد و فنلاند، پیش از پیوستن به ناتو، اقدامات بیشتری در مورد کردهای مخالف ترکیه انجام دهند. این کشور همچنین خواستار است که این دو کشور تحریم‌های تسلیحاتی خود علیه ترکیه را لغو کنند.

تصویب نهایی لایحه عضویت سوئد در ناتو، در پارلمان ترکیه و نهایی شدن آن با امضای رجب طیب اردوغان، ممکن است هفته‌ها طول بکشد.

این اقدام ترکیه و طولانی شدن تصمیم‌گیری‌‌‌اش در مورد عضویت سوئد، متحدان آنکارا را مایوس کرده و محکی برای روابط آنکارا با غرب است.

سوئد و فنلاند در ماه مه سال گذشته میلادی و پس از حمله روسیه به اوکراین، خواستار عضویت در ناتو شدند.

بر اساس گزارش VOA

  نشست گروه جی هفت در ژاپن با نگاهی به موضوع ایران و تحولات خاورمیانه

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان