• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • شورای عالی کار روز دوشنبه تشکیل می‌شود؛ اما خبری از ترمیم دستمزد کارگران نیست

شورای عالی کار روز دوشنبه تشکیل می‌شود؛ اما خبری از ترمیم دستمزد کارگران نیست

پیام جوان: خبرگزاری ایلنا روز شنبه گزارش داد که قرار است نشست شورای عالی کار روز دوشنبه ۲۹ آبان برگزار شود، اما در دستور کار رسمی جلسه، موضوع ترمیم دستمزد به چشم نمی‌خورد.

بر اساس این گزارش، در دعوت‌نامه‌ای که اعضای کارگری شورا دریافت کرده‌اند، موضوع اصلی جلسه، رسیدگی به مسکن کارگری است.

پیشتر جلسه‌ روز هشتم آبان شورای عالی کار، متولی تعیین حداقل دستمزد کارگران مشمول قانون کار، بدون تصمیم گیری در قبال اعتراض‌های گسترده به پایین بودن دستمزدها در مقایسه با هزینه زندگی، برگزار شده بود.

ایلنا به نقل از محسن باقری، نماینده کارگری در شورای عالی کار، نوشته بود: «قرار شد بحث ترمیم دستمزد در جلساتی با حضورِ نمایندگان طرفین؛ دولت، کارفرمایان و کارگران به صورتِ کارشناسی بررسی شود و در نهایت در پایان آبان ماه، جلسه‌ ترمیم دستمزد به صورتِ رسمی تشکیل شود.»

دولت به تنگناهای معیشتی مردم بی‌تفاوت است

پیمان شجیراتی، فعال کارگری ساکن آلمان، به صدای آمریکا گفته است که دولت به معنای واقعی به تنگناهای معیشتی مردم کاملا بی تفاوت است و در جهت رفع مشکلات اقتصادی گام بر نمی دارد.

در این ارتباط، صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، و سایر مقام های این وزارت خانه و سازمان برنامه و بودجه، چندین بار با افزایش دستمزد کارگران مخالفت کرده‌اند؛ مخالفتی که همراهی نمایندگان کارفرمایان را به دنبال داشته است.

دستمزد کارگران در شش ماه گذشته یک پنجم سقوط کرده است

پیمان شجیراتی با اشاره به این که امسال حداقل دستمزد یک کارگر مشمول قانون کار ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان است، می افزاید: «مقایسه ارزش دلاری این رقم نشان می دهد که در فروردین امسال دستمزد یک کارگر برابر با رقمی حدود ۱۲۰ دلار بوده در حالی که اکنون و در آبان ماه ارزش این رقم دستمزد به کمتر از ۱۰۰ دلار رسیده است. به زبان ساده در فاصله زمانی شش ماهه یک پنجم ارزش دستمزد کارگر سقوط کرده است.»

  نرخ دلار و یورو در بازارهای امروز تهران - دوشنبه ۱ آذر

اعتراضات کارگران و مزدبگیران ادامه دارد

این در شرایطی است که به تاکید او، «گرسنگی و فقر و فلاکت در جامعه بیداد می کند و تقریبا هر روزه شاهد تجمعات و اعتراضات کارگران و مزد بگیران و بازنشستگان هستیم.»

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان