• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • واکنش مدیران جشنواره کن و مارتین اسکورسیزی به حکم صادر شده برای سعید روستایی

واکنش مدیران جشنواره کن و مارتین اسکورسیزی به حکم صادر شده برای سعید روستایی

پیام جوان: مدیران جشنواره سینمایی کن فرانسه در واکنش به حکم زندان و محرومیت‌های اجتماعی برای سعید روستایی «کارگردان فیلم برادران لیلا»، ضمن محکوم کردن این اقدام جمهوری اسلامی، آن را «نقض جدی آزادی بیان» دانستند، «مارتین اسکورسیزی» هم با ایجاد کارزاری، خواهان اتحاد جهانی برای لغو این حکم شد.

به نقل از صدای آمریکا و به گزارش خبرگزاری فرانسه، برگزار‌کنندگان این جشنواره معتبر سینمایی جهان در بیانیه‌ای در تقبیح حکم صادر شده بر علیه سعید روستایی تاکید کردند: «محکومیت آقای روستایی، بار دیگر نقض جدی آزادی بیان برای هنرمندان ایرانی، فیلم‌سازان، تهیه‌کنندگان و دست‌اندرکاران سینما را نشان می‌دهد».

در این بیانیه همچنین آمده است که «جشنواره کن ضمن اعلام حمایت از همه کسانی که به خاطر خلق و توزیع آثارشان از خشونت و انتقام رنج می‌برند، تاکید می‌کند که کن خانه آنهاست.»

در تازه‌ترین واکنش جهانی هم «مارتین اسکورسیزی» کارگردان نامدار سینما با راه‌اندازی کارزاری به نام «عدالت برای فیلمسازان ایرانی» خواستار حمایت همگانی از سعید روستایی و جواد نوروزبیگی، کارگردان و تهیه‌کننده فیلم «برادران لیلا» شد.

آقای اسکورسیزی در متنی که آن را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده با درج لینک یک سایت «امضای الکترونیک» نوشت: «اکنون کمتر از ۲۰ روز فرصت داریم تا به جلب توجه کافی برای تجدیدنظر در حکم آنها کمک کنیم. لطفاً این طومار را برای عدالت‌خواهی روستایی و نوروزبیگی امضا کنید و به اشتراک بگذارید تا همچنان نیروی خیر در جهان پیروز باشد و صدای آنها شنیده شود.»

این کارگردان مطرح سینمای جهان در ادامه افزود: «روستایی و نوروزبیگی دو فیلمساز ایرانی هستند که توسط رژیم استبدادی سانسور و محکوم به زندان شده‌اند. پیش از آنها هم جعفر پناه، فیلمساز سرشناس ایرانی، ممنوع‌الخروج و به شش سال حبس محکوم شده بود.»

  Malaysia climber at hospital after 2 days alone on Annapurna

فیلم سینمایی «برادران لیلا» در جشنواره کن سال ۱۴۰۱ از دریافت نخل طلا جا ماند اما توانست جایزه فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم این جشنواره را از آن خود کند.

سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به دنبال این رخداد، فیلم «برادران لیلا» را به اتهام «تخلفات و سرپیچی تهیه کننده و کارگردان آن از مقررات» توقیف کرد. اما پخش این فیلم در نوروز ۱۴۰۲ در فضای مجازی با استقبال گسترده مردم روبرو شد.

پس از این موفقیت و ابراز شادمانی کارگردان و عوامل «برادران لیلا» از استقبال مردم، برخی رسانه‌ها و نهادهای حکومتی به این فیلم و عوامل آن تاختند و یک جنگ لفظی میان تولیدکنندگان اثر و مقامات وزارت ارشاد درگرفت.

در نهایت دوشنبه ۲۳ مرداد رسانه‌های ایران در خبری اعلام کردند که سعید روستایی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و ساخت و پخش فیلم برادران لیلا در جشنواره کن به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده، در ایام تعلیق از هرگونه فعالیت‌ مرتبط با فیلمسازی و همچنین از ارتباط و معاشرت با اشخاص فعال در عرصه فیلمسازی نیز منع شده و باید یک دوره «فیلمسازی با حفظ منافع ملی و اخلاقی» را در دانشکده صدا و سیمای قم سپری کند.

این حکم با واکنش تند اهالی هنر روبرو شد، خانه سینما نیز این حکم را «تحقیرآمیز» و موجب وهن خود قوه قضاییه دانست و اعلام کرد: «اگر گمان می‌کنید با صدور چنین احکام تحقیرآمیزی به حل مشکلات، نزدیک شدن دل‌ها، ایجاد نشاط و امید و تقویت امنیت ملی کمک می‌کنید، این گوی و این میدان. تا به حال موفق نبودید و از این پس هم همینطور خواهد بود.»

  کانون فیلم‌سازان مستقل ایران: فشار بر سینماگران ایرانی به گروه خاص و افراد شناخته‌شده محدود نیست

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان