قیمت دلار، طلا و سکه نزولی شد

پیام جوان: به گزارش اقتصادنیوز، بازار ارز هرات بالاخره امروز شنبه ۲۹ مهرماه بعد از چندین روز تعطیلی به علت زمین‌لرزه‌های مداوم شروع به کار کرد و قیمت دلار نقدی از این بازار رونمایی شد. اسکناس آمریکایی در آغاز معاملات نقدی امروز با ۵۰ هزار و ۷۵۰ تومان روانه بازار شد؛ اما در نیمه ظهر امروز به سمت کف کانال ۵۰ هزار تومان برگشت و بر روی پله دوم مرز یاد شده به فروش رسید.

همچنین؛ در اولین روز هفته جاری (۲۹ مهرماه) بازار ارز تهران با یک خبر مهم شروع به کار کرد؛ خبری از جنگ اسرائیل و حماس. طبق خبرهای منتشر شده گذرگاه رفح در مرز غزه و مصر پس از چند روز رایزنی میان قاهره_ تلآویو بازگشایی شد و اولین گروه از خودروهای هلال‌احمر فلسطین و آنروا برای تحویل‌گرفتن کمک‌های بشردوستانه وارد گذرگاه رفح شدند. برخی از معامله‌گران تصور می‌کردند که بازگشایی رفح ممکن است زمینه‌ساز کاهش تنش‌ها در نوار غزه شود.

عده‌ای از معامله‌گران می‌گویند در روزهای پایانی ماه بازار با کمبود نقدی و بی‌پولی روبرو شده است. به عقیده آنها نکته مهم بازار، کاهش حجم تقاضا به دلیل خالی‌شدن جیب خریداران در بازار فردوسی به دلیل روزهای پایانی ماه است و تا زمانی که پول وارد بازار نشود احتمالاً دلار نوسان معناداری را تجربه نخواهد کرد. طبق ادعای معامله‌گران قیمت دلار در تهران صبح امروز با ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد که نسبت دو روز گذشته ۵۰۰ تومان پایین آمده بود البته در نیمه ظهر این شکاف قیمتی بیشتر شد و دلار در حدود ۵۰ هزار و 150 تومان نرخ‌گذاری شد. این قیمت در واقع کاهش تقریبا یک هزار تومانی را نشان می‌دهد.

  شکست سیاست‌های دولت رئیسی در حوزه مسکن؛ افزایش ۶۵ درصدی اجاره بها در تهران و ۴۵ درصدی در کلانشهرها

از سوی دیگر نرخ حواله درهم نیز امروز مانند قیمت دلار با گپ منفی بازگشایی شد. قیمت درهم امارات در شروع معاملات امروز با ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد و در نیمه ظهر تا سطح ۱۳ هزار و ۸۶۰ تومان پایین آمد. این قیمت در واقع کاهش تقریباً ۱۵۰ تومانی را نسبت به‌ روز کاری دو روز قبل نشان می‌دهد.

از بازار ارز که بگذریم، بازار جهانی طلا روز جمعه شاهد افزایش قیمت طلا بود. قیمت اونس طلا دیروز به سطح روانی ۲ هزار دلار در هر اونس نزدیک شد. فعالان اقتصادی مهم‌ترین علت افزایش قیمت طلا را ناشی از ترس معامله‌گران از تشدید بیشتر درگیری در خاورمیانه می‌دانند که باعث افزایش جذابیت شمش به‌عنوان پناهگاه امن شده است. البته قیمت طلای جهانی در زمان‌نگارش این گزارش در حدود ۱۹۸۱ دلار معامله شد.

در بازار ایران هم برخی از معامله‌گران روز جمعه تصور می‌کردند که جهش قیمت اونس طلا می‌تواند بازار طلا و سکه تمام را تحت‌تأثیر قرار دهد.

با این‌حال قیمت طلای ۱۸ عیار امروز تا ۲ میلیون و ۴۴۹ هزار تومان بالا رفت؛ اما در زمان‌نگارش این گزارش هر گرم طلای ۱۸ عیار با کاهش تقریباً ۲۰ هزارتومانی بر روی ۲ میلیون و ۴۲۱ هزار رو ۱۰۰ تومان قرار گرفت.

بازار سکه هم امروز شاهد الاکلنگ قیمت سکه بین خاکریز ۲۸ و ۲۹ میلیون تومان بود. قیمت سکه تمام هم که دو روز قبل با ۲۸ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان بسته شده بود صبح امروز با تا سطح ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بالا رفت؛ اما در ادامه معاملات تا سطح ۲۸ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان پایین آمد که در مقایسه با دو روز قبل در حول‌وحوش ۳۰۰ هزار تومان ریزش کرده است.

  کدام شرکت‌ها از رمزارزها استفاده می‌کنند و برای پرداخت صورت حساب، آنها را می‌پذیرند؟

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان