• Home
  • >
  • سلامت
  • >
  • شمار قربانیان کرونا در جهان بیش از ۲ میلیون نفر

شمار قربانیان کرونا در جهان بیش از ۲ میلیون نفر

شمار قربانیان قطعی ویروس کرونا در جهان روز جمعه ۲۶ دی‌ماه از مرز ۲ میلیون نفر گذشت.

حدود یک پنجم قربانیان کرونا در ایالات متحده آمریکا ثبت شده، کشوری که طی روزهای گذشته شاهد درگذشت روزانه بیش از ۴ هزار مبتلای به کرونا بوده است.

انتظار می‌رود شمار قربانیان کرونا در این کشور تا آغاز کار ریاست جمهوری جو بایدن در ۲۰ ژانویه از مرز ۴۰۰ هزار نفر بگذرد.

آقای بایدن یک روز بعد از اعلام برنامه ۱.۹ تریلیون دلاری مشوق‌های مالی برای مبارزه با آثار اقتصادی شیوع کرونا، روز جمعه اعلام کرد که ۱۰۰ میلیون آمریکایی در ۱۰۰ روز ابتدایی آغاز ریاست جمهوری وی واکسن کرونا دریافت خواهند کرد.

وی پنج روز دیگر فعالیت خود به عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا را آغاز خواهد کرد.

آقای بایدن فرآیند واکسیناسیون در آمریکا طی هفته‌های گذشته را یک «شکست ناخوشایند» توصیف کرد.

بر اساس آمارهای رسمی، تا صبح روز پنج‌شنبه ۳۰ میلیون دوز واکسن در ایالت‌های آمریکا توزیع شده، اما تنها ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر واکسن دریافت کرده‌اند. این در حالی است که دولت دونالد ترامپ ماه گذشته واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را هدف‌گذاری کرده بود.

در آمریکای جنوبی، ۲۰۰ هزار نفر در برزیل و ۱۳۸ هزار نفر در مکزیک قربانی ویروس کرونا شده‌اند. همچنین آمار مرگ و میر ناشی از این ویروس در هند به ۱۵۲ هزار نفر رسیده که بعد از آمریکا بدترین وضعیت را در جهان دارد.

بعد از این کشورها، اروپا و ایران بیشترین شمار قربانیان کرونا را داشته‌اند، خصوصا شیوع کرونا و نوع جهش‌یافته آن در بریتانیا اوج گرفته است. تاکنون بیش از ۸۱ هزار نفر در این کشور از ویروس کرونا جان باخته‌اند. در رده‌های بعدی ایتالیا، فرانسه، روسیه و ایران قرار دارند.

تاکنون ابتلای نزدیک ۹۴ میلیون نفر به کرونا در جهان ثبت شده است که ۲۷ میلیون آن در آمریکای شمالی، ۲۷ میلیون در اروپا، بیش از ۲۲ میلیون در آسیا و بقیه از دیگر نقاط جهان بوده است.

وزارت بهداشت ایران مدعی است که تاکنون ۵۶ هزار و ۶۲۱ نفر در کشور از ویروس کرونا جان باخته‌اند، اما آمارهای ثبت احوال و اظهارات برخی مقامات ارشد ایرانی نشان می‌دهد شمار واقعی قربانیان کرونا به مراتب بیشتر از آمارهای وزارت بهداشت است.

همچنین آمارهای رسمی ایران می‌گوید تاکنون بیش از ۱.۳ میلیون نفر در کشور به کرونا مبتلا شده‌اند.

طی هفته‌های گذشته تزریق واکسن در بسیاری از کشورهای جهان از آسیای شرقی تا برخی کشورهای عربی، اسرائیل، روسیه، ترکیه تا اروپا و آمریکا آغاز شده است؛ اما علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی اخیرا اعلام کرد که خرید واکسن‌های «آمریکایی و بریتانیایی» را ممنوع کرده است.

ایران می‌گوید علاوه بر ساخت واکسن داخلی، با کوبا نیز برای ساخت واکسن همکاری می‌کند. برخی مقامات ایران هشدار داده‌اند که تولید این واکسن در کوتاه مدت ممکن نخواهد بود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه، موسسه‌های تخصصی اعلام آمار کرونا و رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading