• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • شمار دانشجویان و فعالان سیاسی و مدنی بازداشت شده به بیش از ۴۰ نفر رسید

شمار دانشجویان و فعالان سیاسی و مدنی بازداشت شده به بیش از ۴۰ نفر رسید

پیام جوان: به گزارش رادیو فردا، بر اساس آخرین گزارش‌ها، شمار دانشجویان و فعالان سیاسی و مدنی که از آغاز اعتراض‌های مردمی به مرگ مهسا امینی بازداشت شده‌اند به بیش از ۴۰ نفر در شش روز رسید.

«کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراضات شهریور ۱۴۰۱» در گزارش تازه خود آخرین آمار بازداشت‌شدگان را از زمان آغاز تجمع‌های اعتراضی پس از خاکسپاری مهسا امینی که روز ۲۶ شهریور انجام شد، ۴۳ نفر در روز جمعه، یکم مهر، اعلام کرد.

بر اساس این گزارش طی شش روز، ۲۰ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف ایران، ۱۱ فعال زن، سه فعال رسانه‌ای و شش فعال سیاسی و سه فعال مدنی بازداشت شده‌اند.

این کمیته در فهرستی، اسامی تمامی این فعالان بازداشت‌شده را اعلام کرده است. از جمله این بازداشت‌شدگان نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگاری بوده است که در ابتدا، خبرهای مربوط به مهسا امینی و خانواده او را از بیمارستان کسری در تهران منتشر کرد.

درباره اتهامات این افراد تاکنون هیچ مقام رسمی خبری نداده است.

در حالی که موج بازداشت‌ها ادامه دارد، سازمان حقوق بشر ایران روز پنج‌شنبه، ۳۱ شهریور، اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر به ۳۶ نفر رسیده است.

از آمار مجروحان که هدف شلیک مستقیم یا ضرب و شتم نیروهای گارد ویژه و امنیتی قرار گرفته‌اند، تاکنون آمار مشخصی اعلام نشده، اما بر اساس آمارهای پراکنده می‌توان برآورد کرد که شمار زخمی‌ها تاکنون به صدها نفر رسیده است.

همزمان سایت حقوق بشری هه‌نگاو در آخرین گزارش خود در روز پنج‌شنبه، شمار مجروحان کردستان را ۷۳۳ نفر و آمار بازداشت‌شدگان کُرد را طی چهار روز بیش از ۶۰۰ نفر اعلام کرد که تاکنون هویت بیش از صد نفر از آنها احراز شده است.

  سپاه پاسداران اعتراضات خیابانی در ده‌ها شهر ایران پس از مرگ مهسا امینی را فتنه نامید

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان