موج جدید احضار وکلای دادگستری در ایران

پیام جوان: در ادامه احضار حقوقدانان و وکلای حقوق بشری در روزهای اخیر، محمود صادقی، حقوقدان و نماینده پیشین مجلس نیز با انتشار پستی در توئیتر از احضار خود به شعبه ۷ «دادسرای امنیت» خبر داد. دادسرای امنیت «شهید مقدس» در زندان اوین مستقر است.

نخستین بار علی مجتهدزاده در ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری خبر از «موج جدید» احضار وکلا داد و خود را یکی از احضارشدگان اعلام کرد.

این وکیل دادگستری در این رابطه نوشت: «اغلب وکلایی که احضار شده‌اند در پرونده اعتراضات اخیر یا فضای مجازی فعال بوده‌اند.»

این در حالی است که پرونده وکلا بر اساس «عفو صادر شده» از سوی علی خامنه‌ای «مختومه» شده بود اما به گفته تحلیلگران به نظر می‌رسد حکومت سعی در پیشگیری از اتفاقات مشابه پاییز سال ۱۴۰۱ را دارد.

در همین رابطه مجتهد‌زاده در گفت‌وگو با روزنامه «اعتماد» ضمن تاکید بر ضرورت گفت‌وگو با اصناف و گروه‌های مختلف می‌گوید: «متاسفانه به نظر می‌رسد یگانه راه و راهکار برخی مسئولان برای حل مشکلات کشور، برخوردهای سلبی باشد.»

او همچنین درخصوص دیگر وکلایی که احضار شده‌اند به وب‌سایت «دیده بان ایران» گفته است: «وکلایی که احضار شده‌اند از من بیشتر مقید و ملتزم به قوانین و مصلح کشور هستند.»

ثمین چراغی، یکی دیگر از وکلای دادگستری، هم در توییتی عنوان کرده است: «برای تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه، به شعبه ۷ دادسرای امنیت شهید مقدس احضار شدم جهت دفاع از اتهامی که نمی‌دانم چیست.»

او در ادامه نوشته است: «آنطور که مطلع شدم، برای چند همکار وکیل دیگر هم چنین ابلاغیه‌ای از شعبه ۷ دادسرای امنیت رفته است. احضار وکلا گویا ادامه دارد.»

  حمایت نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، از مهدی یراحی، خواننده معترض بازداشت شده

حسن یونسی، یکی دیگر از وکلا که سال گذشته نیز برای مدتی در بازداشت به‌سر می‌برد، با انتشار نامه احضاریه در توییتر نوشته است: «احضار به دادسرای امنیت؛ می‌زارید ما یه نفس بکشیم؟»

یکی دیگر از وکلایی که از شهر مشهد به دادسرای تهران احضار شده میترا ایزدی‌فر است. ایزدی‌فر درباره چرایی احضار خود به روزنامه «اعتماد» می‌گوید: «به‌رغم این که محل کار، زندگی و فعالیت‌های من مشهد است، همراه با سایر وکلا در استان‌های گوناگون به دادسرای امنیتی شهر تهران احضار شده‌ام، و باید ۹ صبح اول خرداد ۱۴۰۲ در دادسرای شعبه ۷ حاضر شوم.»

محمدهادی جعفرپور، وکیل دیگری است که در شیراز فعال است و احضاریه شعبه ۷ بازپرسی تهران برای او ارسال شده است. جعفرپور، وکیل پایه یک دادگستری شیراز است. چهره‌ای که در آبان ماه ۱۴۰۱ بازداشت شد و بعد از صدور «عفو»، شامل «عفو رهبری» شد.

سارا حمزه زاده یکی دیگر وکلای دادگستری است که از احضار خود به دادسرای اوین خبر داده که بر اساس ابلاغیه باید در روز چهارشنبه سوم خردادماه در این دادسرا حاضر شود.

علی شریف زاده اردکانی، وکیل دادگستری، نیز به دادسرای اوین احضار شد و او هم باید در روز سه شنبه دوم خرداد ماه در این دادسرا حاضر شود.

بر اساس خبرهای منتشر شده محمدعلی کامفیروزی و ابوالفضل حمزه به همراه تنی چند از وکلا از شهرهای مختلف کشور به دادسرای اوین احضار شده‌اند.

هنوز مشخص نیست که این جمع از وکلای دادگستری به چه اتهامی احضار شده‌اند و چرا همه به یک شعبه «خاص» باید مراجعه کنند.

فشار بر وکلا از سوی جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته و پس از آغاز اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ افزایش یافته است. بخش فارسی صدای آمریکا پیشتر در ویژه‌برنامه «بحران وکالت در ایران» به این مسئله پرداخته و با نگاهی به وکلای بازداشت‌شده، وضعیت دسترسی زندانی‌ها و معترضان اعدام‌شده به وکیل را بررسی کرده است.

  نرگس محمدی: کشتار جوانان در خیابان و زندان، حکومت را با تزلزل هراس‌آلودی مواجه کرده است

بر اساس گزارش صدای آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان