بحران شیرخشک در ایران همچنان ادامه دارد

پیام جوان: بحران شیرخشک در ایران که از تابستان امسال آغاز شد، همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد که با سوء مدیریت مسئولان، بر شدت آن افزوده شده است.

در تازه‌ترین مورد، باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی از اجاره کارت ملی نوزادان برای قاچاق شیرخشک در سیستان و بلوچستان خبر داد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این خصوص گفت: «برای جلوگیری از قاچاق شیر خشک قرار شد افراد فقط با کارت ملی نوزاد، شیرخشک دریافت کنند، اما عده‌ای با جمع‌آوری کارت‌های ملی نوزادانی که نیاز به شیر خشک ندارند، اقدام به سودجویی می‌کنند.»

کارشناسان و تولیدکنندگان شیر خشک بر این باورند که بحران تامین شیرخشک در کشور ناشی از سوء مدیریت در این حوزه است. آنها می‌گویند که مدیران بانک مرکزی و سازمان غذا و دارو با آگاهی از تبعات تعلل در تامین شیرخشک، ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه را در زمان مناسب تخصیص نداده و باعث کاهش ظرفیت تولید در کشور شدند.

هانی تحویل‌زاده رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک در این خصوص گفته است: «امسال به دلیل اینکه ارز به تولیدکنندگان شیر خشک اختصاص پیدا نکرد با مشکل مواجه شدیم و سازمان غذا و دارو به مقدار مناسب از ارز در تامین مواد اولیه کارخانه‌های شیرخشک استفاده نکرده است.»

سوء مدیریت در نهایت به بحران عظیم تامین شیرخشک در کشور منجر شده است. روزنامه پیام ما روز سه شنبه نهم آبان، گزارش داد که بیش از یک ماه است که کمبود شیرخشک در بازار، پدر و مادرهای نوزادان را برای تهیه قوت غالب فرزندان‌شان بین داروخانه‌های شهرهای کوچک و بزرگ ایران سرگردان کرده است.

  دو زندانی در ایران، به اتهام «سب النبی» و «ارتداد» اعدام شدند

گزارش‌های منتشر شده و ویدئوهای به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که به جز تهران، شهرهایی همچون قم، مشهد، خوزستان، کرمانشاه، یزد و چندین شهر دیگر نیز درگیر مشکلات تامین شیر خشک هستند.

بحران شیرخشک در ماه‌های اخیر همواره خبرساز بوده است. در پی گزارش‌ها از کمیاب شدن شیرخشک در ایران، سازمان غذا و دارو زیرمجموعه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی اعلام کرد که فروش شیرخشک در داروخانه‌های ایران از پنج‌شنبه ۲۰ مهر تنها با ارائه کد ملی نوزاد ممکن است. روز بعد این موضوع را تکذیب کرد اما گزارش‌های هفته‌های گذشته همچنان از ادامه این بحران حکایت دارد.

شرایط پیش آمده در این بخش در حالی است که به دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مسئولان حکومتی با تصویب قوانین مختلف و اعمال سیاست‌های تشویقی تلاش دارند تا جامعه را به «فرزندآوری» مجاب کنند.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان