تازه‌ترین خبرها از حمله مسلحانه به شاهچراغ

پیام جوان: به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در جریان حمله یک فرد مسلح به آرامگاه شاهچراغ در این شهر ۷ نفر تیر خورده‌اند که گلوله‌‌ها به «شکم، قفسه سینه و صورت» مجروحان اصابت کرده است.

به نقل از صدای آمریکا و بنابر اعلام دکتر سید وحید حسینی، در این حادثه از ۹ مجروح شدند که یکی از مصدومان در حین انتقال به بیمارستان مسلمین، از دنیا رفت و از ۲ مصدوم منتقل شده به این بیمارستان، یک نفر که دچار شوک قلبی شده بود، بهبود یافت و ساعتی بعد مرخص شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سومین مصدوم منتقل شده به بیمارستان مسلمین تحت عمل جراحی قرار گرفت و «اکنون وضعیت پایداری دارد»، گفت: «۵ مصدوم منتقل شده به بیمارستان نمازی، با گلوله‌هایی که به شکم، قفسه سینه و صورتشان اصابت کرده بود، به شدت مجروح شده بودند.»

خبرگزاری‌های ایران در غروب یک‌شنبه ۲۲ مرداد از حمله «چند مهاجم مسلح» به شاهچراغ خبر دادند. بنا به اعلام مقامات مسئول دستکم نه نفر در این حمله مورد اصابت گلوله قرار گرفتند تا لحظه تنظیم این گزارش کشته شدن یک نفر بطور رسمی اعلام شده است.

این در حالی است که روز گذشته ایرنا به نقل از یکی از مسئولان شاهچراغ گزارش داده بود که «چهار تن شامل دو خادم و دو زائر» در این حادثه مورد اصابت گلوله قرار گفتند. به نوشته این خبرگزاری «دو نفر» از آنها کشته شدند.

این در حالی بود که خبرگزاری ایسنا، شمار کشته‌شدگان را «تاکنون چهار » نفر اعلام کرده بود.

  اطلاعات منتشر شده از جزئیات حمله مسلحانه روز یکشنبه ۲۲ مرداد ماه به شاهچراغ شیراز

بنا بر این گزارش در این حمله «تعدادی از خادمان» هم مجروح شدند و یکی از «دو مهاجم» بازداشت شده است.

صداوسیمای جمهوری اسلامی به نقل از محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس شمار آسیب‌دیدگان را «یک کشته و چهار تا پنج نفر زخمی» اعلام کرده بود.

تولیت شاهچراغ نیز عنوان کرده که «دو تروریست که قصد داشتند از باب‌المهدی» به شاهچراغ وارد شوند «با نیروهای حفاظت حرم درگیر» شده و «دست به شلیک کور» زدند.

خبرگزاری تسنیم به نقل از «موسوی» فرمانده سپاه استان فارس گزارش داد که فرد بازداشت شده، «یک اسلحه و هشت خشاب» داشته و «بازجویی مقدماتی» از او در حال انجام است.

در خبر دیگری که خبرگزاری تسنیم صبح دوشنبه منتشر کرد، بازداشت «۱۰ مظنون» توسط نیروهای امنیتی استان فارس اعلام، اما تاکید شد که «عملیات برای شناسایی سایر عوامل ادامه دارد.»

این خبرگزاری مهاجم دستگیر شده حادثه دیروز را «فردی به نام س. اسلم یار»، تاجیک‌تبار و اهل ولایت بدخشان معرفی کرده است. هویت این فرد هنوز توسط مقامات مسئول به طور رسمی تایید و اعلام نشده است.

ساعاتی بعد رئیس دادگستری استان فارس این موضوع را تایید کرد و گفت: «تمامی افراد بازداشتی از اتباع خارجی هستند.»

محمدرضا غلامرضا، معاون سیاسی سابق وزارت کشور که امروز خبر کناری‌اش منتشر شد نیز در واکنش به حمله روز گذشته به شاهچراغ گفت: «حادثه تروریستی اخیر شاهچراغ شیراز را باید مرتبط با انجام موفقیت‌آمیز مرحله پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس و حضور مردم دانست چرا که دشمن غافلگیر شد و تحمل نکرد.»

دومین حمله در مدت یکسال

این دومین حمله به شاهچراغ در مدت یکسال گذشته است. به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی، در جریان حمله مسلحانه به «حرم شاهچراغ» که آبان ۱۴۰۱ رخ داد ۱۳ نفر کشته شدند.

  واکنش فروزان به ارتباط همسرش با سایت «نسیم بت»: مگر دیوانه است به نام خودش سایت بزند؟!

جمهوری اسلامی پیش از این، دو نفر را در رابطه با حمله پیشین به شاهچراغ در شیراز اعدام کرده است.

خبرگزاری‌های ایران تیر ماه امسال از اعدام دو متهم حمله مسلحانه به «حرم شاهچراغ» خبر دادند. به گزارش خبرگزاری دولتی «ایرنا»، حکم اعدام «محمد رامز رشیدی» و «سید نعیم هاشمی قتالی» ۲ تن از افرادی که به عنوان «عاملان حمله مسلحانه» چهارم آبان ماه ۱۴۰۱ به «حرم شاهچراغ» توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی محاکمه شده بودند، ۱۷ تیرماه ۱۴۰۲ در «خیابان مجاور حرم» اجرا شد.

بسیاری از فعالان حقوق بشر و کارشناسان حقوقی روند دادرسی در جمهوری اسلامی ایران را به‌ویژه در پرونده‌های منجر به مجازات اعدام زیر سوال برده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان