• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • مجلس شورای اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد را مکلف به راه‌اندازی سامانه رصد سبک زندگی مردم کرد

مجلس شورای اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد را مکلف به راه‌اندازی سامانه رصد سبک زندگی مردم کرد

پیام جوان: مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، بند ب ماده ۷۵ این لایحه را تصویب کرد که بر اساس آن، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف شد تا نسبت به راه‌اندازی سامانه رصد، پایش و سنجش مستمر شاخص‌های فرهنگ عمومی، سبک زندگی مردم، مرجعیت رسانه‌ای و وضعیت ارتباطات کشور اقدام کند.

به نقل از صدای آمریکا، بر اساس این مصوبه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری صدا و سیما، مرکز آمار ایران و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی موظف است تا این سامانه را در دستور کار قرار دهد و به منظور «احصاء دقیق و برخط داده‌های آماری» مورد نیاز، اطلاعات مورد نیاز را از پایگاه‌های دارای داده دریافت کند.

این مصوبه با مخالفت برخی از نمایندگان مجلس روبرو شد. معین‌الدین سعیدی، نماینده سیستان و بلوچستان، در مخالفت با این مصوبه گفت که «سال‌هاست که با این روش‌ها قصد داریم فرهنگ عمومی را ارتقاء دهیم اما به نتیجه نمی‌رسیم.»

غلامرضا نوری قزلچه، یکی دیگر از نمایندگان مجلس، این مصوبه را خلاف اصل ۲۵ قانون اساسی دانست و گفت: «اگر اکنون ما اینجا قانون‌گذاری کنیم ممکن است امکان تجسس در اطلاعات شخصی افراد فراهم شود.»

باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این انتقادات گفت: «قطعا اگر قرار باشد به احوالات شخصی افراد ورود شود، حکم قاضی لازم است و بدون حکم قاضی این اتفاق نمی‌افتد.»

برخی از کارشناسان و فعالان حقوق بشر نسبت به این مصوبه ابراز نگرانی کرده‌اند. آنها معتقدند که این مصوبه می‌تواند به نقض حریم خصوصی مردم منجر شود و زمینه‌ساز سرکوب و برخورد با شهروندان شود.

  روسیه برای دومین شب متوالی حملات پهپادی به کی‌یف را آغاز کرد

این مصوبه در حالی تصویب شده است که مجلس شورای اسلامی در مصوبه دیگری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مکلف کرده است تا با وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه «همکاری کامل» داشته باشد. این مصوبه نیز با انتقاداتی از سوی کارشناسان و فعالان حقوق بشر روبرو شده است.

برنامه هفتم توسعه پس از تصویب در مجلس برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان