• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • اعتصاب غذای فرزانه قره‌حسنلو و واکنش کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده

اعتصاب غذای فرزانه قره‌حسنلو و واکنش کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده

پیام جوان: در پی اعتصاب غذای فرزانه قره‌حسنلو، زندانی عقیدتی در زندان وکیل‌آباد مشهد، کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده (USCIRF) روز دوشنبه ۲۸ خرداد با انتشار بیانیه‌ای، نگرانی عمیق خود را نسبت به وضعیت او و سایر زندانیان عقیدتی در ایران ابراز کرد.

اریک اویلند، نایب رئیس USCIRF، در این بیانیه گفت: «بدرفتاری مقامات جمهوری اسلامی با خانم قره‌حسنلو و دیگر زندانیانی که به خاطر بیان عقایدشان در زندان هستند، نفرت‌انگیز است.»

او تاکید کرد که دولت ایالات متحده باید تلاش‌های بین‌المللی برای مستندسازی و جمع‌آوری شواهد این خشونت سیستماتیک را رهبری کند. این خشونت شامل قطع medications زندانیان و فرستادن مخالفان حجاب اجباری به بیمارستان‌های روانی می‌شود.

سوزی گلمن، کمیسر USCIRF، نیز در این بیانیه گفت: «بدرفتاری سیستماتیک جمهوری اسلامی با زندانیان عقیدتی، به‌ویژه از طریق محروم کردن آنها از مراقبت‌های پزشکی، یک توهین به کرامت انسانی است و عاملان آن باید پاسخگو باشند.»

خانم گلمن خواستار شد که دولت ایالات متحده برای توقف این رفتار، قانون جدید “مسئولیت حقوق بشر و امنیت مهسا امینی” را به طور کامل اجرا کند. این قانون که به نام “قانون مهسا” نیز شناخته می‌شود، imposes targeted sanctions را علیه مقامات ارشد رژیم ایران و نهادهای کلیدی مسئول نقض فاحش حقوق بشر علیه اقلیت‌های مذهبی زندانی در ایران اعمال می‌کند.

فرزانه قره‌حسنلو کیست؟

فرزانه قره‌حسنلو، کارشناس علوم آزمایشگاهی، به همراه همسرش حمید، پس از شرکت در مراسم چهلم حدیث نجفی، یکی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ در کرج، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. آنها متهم به دست داشتن در مرگ یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان هستند. اتهامی که این زوج قویاً آن را رد می‌کنند.

  Somalia: At least two dead after car bomb explodes in Mogadishu

خانم قره‌حسنلو در پی این اتهام به ۵ سال حبس در تبعید محکوم شد. دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز نیز در فروردین ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام حمید قره‌حسنلو را لغو و او را به ۱۵ سال حبس محکوم کرد.

گفته می‌شود این زوج هر دو از دراویش گنابادی و معتقد به تصوف هستند.

درباره کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده:

کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده (USCIRF) یک نهاد دولتی فدرال، مستقل و دو حزبی است که توسط کنگره ایالات متحده برای نظارت، تجزیه و تحلیل و گزارش آزادی مذهبی در خارج از کشور تاسیس شده است.

این کمیسیون با هدف جلوگیری از آزار و اذیت مذهبی و ترویج آزادی مذهب و اعتقاد، توصیه‌هایی را در زمینه سیاست خارجی به رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و کنگره ایالات متحده ارائه می‌کند.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان