• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • جایزه آزادی نگارش انجمن قلم آمریکا به نرگس محمدی اهدا شد

جایزه آزادی نگارش انجمن قلم آمریکا به نرگس محمدی اهدا شد

پیام جوان: انجمن قلم آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که جایزه «آزادی نگارش» را به نرگس محمدی، فعال حقوق‌ بشر زندانی در ایران اهدا می‌کند.

بر اساس گزارش صدای آمریکا، سوزان ناسل، مدیرعامل انجمن قلم آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «نرگس محمدی به دلیل شجاعت و مقاومت تسلیم‌ناپذیرش در برابر تلاش مصمم دولت ایران برای ساکت کردن او، برای سراسر جهان الهام‌بخش است.»

او افزود: «فداکاری‌هایی که او و خانواده‌اش انجام داده‌اند، مایه دل‌شکستگی است. او در یکی از خشن‌ترین نقاط جهان برای نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان الهام‌بخش است.»

قرار است تقی رحمانی، روزنامه‌نگار و فعال مدنی و همسر نرگس محمدی در مراسمی که پنجشنبه شب در موزه تاریخ طبیعی آمریکا برگزار می‌شود، جایزه را از طرف او دریافت کند.

جایزه پن باربی به نویسندگانی تعلق می‌گیرد که به دلیل فعالیتهایشان تحت تعقیب قرار گرفته‌اند. دریافت‌کنندگان قبلی این جایزه ولادیسلاو یسیپنکو، روزنامه‌نگار مستقل اوکراینی و شو ژیونگ، فعال چینی بوده‌اند.

خانم محمدی ۵۱ ساله سابقه طولانی در حبس و مجازات‌های سخت از جمله شکنجه و سلول انفرادی دارد. او در سال ۲۰۲۰ پس از تحمل ۸ سال و نیم زندان آزاد شد اما اکنون در حال گذراندن بقيه حکم ۱۶ سال حبس در زندان اوین است.

روز ۱۲ اردیبهشت امسال نیز نرگس محمدی که زمانی نایب رئیس کانون توقیف شده مدافعان حقوق بشر بود، همراه با نیلوفر حامدی و الهه محمدی برنده جایزه جهانی آزادی مطبوعات از یونسکو شد.

  صدور حکم یک سال زندان برای مختار ابراهیمی، کنشگر مدنی آذربایجانی

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان