• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • بنیانگذار FTX، در تمامی اتهامات مجرم شناخته شد

بنیانگذار FTX، در تمامی اتهامات مجرم شناخته شد

پیام جوان: به گزارش اقتصاد آنلاین، یک هیئت منصفه ۱۲ نفره، سم بنکمن-فرید را در ۷ فقره اتهام در روز پنج شنبه مجرم تشخیص داد که نقطه اوج یک سال دادرسی کیفری پس از فروپاشی صرافی ارزهای دیجیتال FTX در نوامبر ۲۰۲۲ بود.

در صنعتی که به کلاهبرداری و بی‌اعتدالی معروف است، بنکمن-فرید مسیری شگفت‌انگیز را ترسیم کرد، از جمله افزایش خیره‌کننده و سریع که ارزش FTX تنها پس از چند سال فعالیت به ۳۲ میلیارد دلار رسید. پس از اینکه در نوامبر گذشته، سپرده‌های مشتریان، حفره بزرگی را در مرکز تجارت FTX نشان داد، FTX اعلام ورشکستگی کرد و چند هفته پس از انفجار FTX در نوامبر، آقای بنکمن فرید در پنت هاوس خود در باهاما، جایی که صرافی در آن قرار داشت، دستگیر شد.

وزارت دادگستری او را به هفت فقره اتهام از جمله کلاهبرداری آنلاین، کلاهبرداری اوراق بهادار و پولشویی متهم کرد و ادعا کرد که حدود ۸ میلیارد دلار از دارایی‌های مشتری را برای اهداف خود از جمله املاک و مستغلات لوکس در دفتر مرکزی شرکت در باهاما، سرمایه گذاری‌ها و معاملات پرریسک اختلاس کرده است.

پس از یک ماه محاکمه، هیئت منصفه کمتر از پنج ساعت زمان نیاز داشت تا تصمیم بگیرد که او در تمام اتهامات مجرم است.

دامیان ویلیامز، دادستان ایالات متحده، پنج شنبه شب در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «سم بنکمن-فرید یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌های مالی در تاریخ آمریکا را مرتکب شد – یک طرح چند میلیارد دلاری که برای تبدیل شدن او به پادشاه ارزهای دیجیتال طراحی شده بود». اما نکته اینجاست: «صنعت ارزهای دیجیتال و رمزارز ممکن است جدید باشد، بازیگرانی مانند سم بنکمن فرید ممکن است جدید باشند، اما این نوع کلاهبرداری، این نوع فساد، قدمتی تاریخی دارد. و ما اصلاً آن را تحمل نمی‌کنیم.»

  رئیس کل بانک مرکزی: باید در تحلیل آمار، «منافع ملی» را در نظر گرفت

پادشاه کریپتو
در طول دوره رشد ارزهای دیجیتال در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، بنکمن فرید همه جا حضور داشت. از بیلبوردها گرفته تا تبلیغات Super Bowl، او به کاربران احتمالی FTX اطمینان داد که صرافی مکانی امن برای تجارت دارایی‌های دیجیتال مانند بیت‌کوین است.

محاکمه در اوایل اکتبر آغاز شد و دادستان های وزارت دادگستری تعدادی از شاهدان، از حلقه اطرافیان نزدیک او که شهادت دادند او به آن‌ها دستور داده تا میلیاردها دلار از دارایی های مشتریان را برای اهداف خود سرقت کنند، آغاز شد.

پس از اینکه دادستانی به پرونده خود پایان داد، بنکمن-فرید تصمیم غیرمعمولی برای موضع گیری گرفت – حقی که متهمان معمولاً از آن صرف نظر می‌کنند تا از خودسرزنش‌گری جلوگیری کنند. در طول سه روز بازجویی متقابل، از جمله بازجویی بدون حضور هیئت منصفه، دادستان‌ها حفره‌هایی در داستان بنکمن-فرید ایجاد کردند که نشان می‌دهد او با حسن نیت عمل می‌کند، و بنیانگذار کریپتو مرتباً از آنچه در شرکتش اتفاق می‌افتد اظهار بی‌اطلاعی می‌کرد.

پس از کمی بیش از چهار ساعت بحث، هیئت منصفه در روز جمعه به کاپلان دستور داد که به حکم خود رسیده است: بنکمن-فرید گناهکار است. او ممکن است با حکم چندین دهه پشت میله‌های زندان روبرو شود.

صدور حکم برای ۲۸ مارس تعیین شده است. بنکمن-فرید همچنین با دومین محاکمه قضایی برنامه‌ریزی شده برای مارس ۲۰۲۴ برای اتهامات اضافی روبرو است که به دلیل عوارض توافق استرداد او با باهاما قطع شده است. یکی از اتهامات دیگر شامل رشوه‌خواری یک مقام چینی است در زمانی که آلامدا در هنگ کنگ مستقر بود.

بنکمن-فرید همچنین فرصت تجدید نظر دارد.

  پس از مرگ صاحبین رمز ارز، تکلیف دارایی‌هایشان چه می‌شود؟

مارک کوهن، وکیل بنکمن-فرید، در پی این تصمیم بیانیه زیر را صادر کرد: «ما به تصمیم هیئت منصفه احترام می‌گذاریم. اما ما از نتیجه بسیار ناامید هستیم. آقای بانکمن فرید بر بی‌گناهی خود تأکید می‌کند و به مبارزه شدید با اتهامات علیه خود ادامه خواهد داد.»

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان