• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • دلار توانست سد مقاومتی مرز ۵۱ هزار تومان را بشکند و تا پله سوم این کانال بالا برود

دلار توانست سد مقاومتی مرز ۵۱ هزار تومان را بشکند و تا پله سوم این کانال بالا برود

پیام جوان: به گزارش اقتصادنیوز، قیمت دلار در معاملات نقدی روز گذشته توانست سد مقاومتی مرز ۵۱ هزار تومان را بشکند و تا پله سوم این کانال بالا برود؛ اما در معاملات پشت خطی، انتشار برخی از اخبار در مورد جنگ حماس و اسرائیل موجب شد سرعت صعودی اسکناس آمریکایی تا حدودی تعدیل شود.

به‌عبارت‌دیگر، در پشت خط چهارشنبه‌شب یک ادعا از وال‌استریت ژورنال به بازار رسید که باعث شد قیمت‌ها در بازار شبانه تا حدودی اصلاح شوند. این روزنامه آمریکایی مدعی شده بود که اسرائیل با درخواست آمریکا برای به تأخیرانداختن تهاجم زمینی به غزه موافقت کرده است. بنابر ادعای این روزنامه، پنتاگون در تلاش است نزدیک به ۱۲ سامانه دفاع هوایی را در منطقه مستقر کند تا از مواضع خود در منطقه در برابر پرتاب موشک‌ها و راکت‌ها محافظت کند.

انتشار این خبر موجب شد برخی از معامله گران تصور کنند که آتش‌بس موقت در راه است و حداقل تا یک هفته هیچ حمله زمینی به غزه در کار نیست؛ با این حال انتشار برخی از اخبار جدید در همین حوزه معامله گران را در بلاتکلیفی قرار داد.

در همین راستا ایرنا خبرگزاری رسمی دولت ایران به اظهارات بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل اشاره کرد که چهارشنبه شب خطاب به نیروهای ارتش اسرائیل از آماده‌شدن برای حمله زمینی به نوار غزه خبر داد که البته به زمان، چگونگی و چرایی آن اشاره‌ای نکرد.

از سوی دیگر، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا سرانجام مایک جانسون را به‌عنوان رئیس جدید مجلس انتخاب کردند.

جانسون از حامیان سرسخت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا بود. برخی از معامله‌گران می‌گفتند این اتفاق هم احتمالاً در آینده در بهبود روابط تهران و غرب اثرگذار خواهد بود.

  ۴۰/۸ درصد سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران

از سوی دیگر؛ حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه دولت سیزدهم بامداد پنجشنبه به‌وقت‌تهران در یک سفر ناگهانی وارد نیویورک شد. به نظر می‌رسد در حال حاضر بازار به دنبال نتایج این سفر وزیر امور خارجه به ایالات متحده است که آیا تأثیری در روند جنگ غزه دارد یا خیر؟

البته بررسی‌ها حکایت از آن دارد که این روزها درهم و دلار در خلاف جهت یکدیگر حرکت می‌کنند و روز قبل با افزایش عرضه درهم توسط بازارساز در روز افزایشی دلار حباب درهم کاهش یافت و به زیر صد تومان رسید که نشان می‌دهد در این نقطه بازار، بازارساز عرضه خود را برای جلوگیری از رشد دلار بالا برده است.

قیمت تتر در روز چهارشنبه در ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان بازگشایی شد و با افزایش تا ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان بالا رفت. اما پس از خبر وال‌استریت ژورنال، قیمت تتر با کاهش تا ۵۰ هزار و ۸۰۰ تومان پایین آمد. این پایان کار تتر نبود و در ادامه دوباره وارد کانال ۵۱ هزار تومان شد و تا ۵۱ هزار و ۴۷۰ تومان بالا رفت.

به عقیده معامله‌گران فنی اگر قیمت دلار هرات امروز بالای ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان تثبیت دهد می‌تواند وارد کانال ۵۱ هزار تومان شود. مقاومت مهم قیمت دلار در این کانال ۵۱ هزار و ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان خواهد بود که اگر این محدوده را قیمت دلار بشکند می‌تواند با افزایش تا ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان بالا برود. در مقابل اگر قیمت دلار دوباره به پایین سطح ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان برود می‌تواند با کاهش تا حمایت ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان پایین برود. به عقیده تکنیکالیست‌ها تا زمانی که قیمت دلار بالای ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان قرار دارد اسکناس آمریکایی شانس صعود دارد. این دسته می‌گویند سطح ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان در به حمایت مهمی تبدیل شده است که در صورتی که خبر آتش‌بس قطعی شود احتمالابرای دلار یک آزمون مهم را رقم خواهد زد.

  اقتصاد ایران در رتبه ۱۶۹ آزادی‌ اقتصادی در جهان قرار گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان