• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • رد صلاحیت‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی انتقاد فعالان سیاسی اصولگرا را برانگیخت

رد صلاحیت‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی انتقاد فعالان سیاسی اصولگرا را برانگیخت

پیام جوان: افزایش ردصلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی از ۸ درصد دوره قبل به ۲۸ درصد، صدای اعتراض فعالان سیاسی اصولگرا را نیز در آورده است.

به نقل از صدای آمریکا، منصور حقیقت‌پور، فعال سیاسی اصولگرا در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایلنا، این افزایش را «قابل قبول» ندانسته و دلیل آن را انتخاب هیات‌های اجرایی «از طیف، طبقه و گروه‌ سیاسی خاصی» دانست.

حقیقت‌پور با تاکید بر اینکه «هیات‌های اجرایی تماما از طیف، طبقه و گروه‌ سیاسی خاصی انتخاب شدند» گفت که این موضوع «شائبه مهندسی» را در بین مردم بالا می‌برد.

این فعال سیاسی وابسته به اصولگرایان با اشاره به اینکه داوطلبان رد صلاحیت شده و بقیه «یک مقداری در این خصوص نگران هستند» تاکید کرد که «نباید از یک جریان خاص در این مسیر استفاده می‌کردیم.»

او با تاکید بر اینکه «نمی‌شود از یک طیف خاص یا از یک شبکه سیاسی خاص افراد را انتخاب کرد» گفت: «اگر بیایید از بازنشستگان یک ارگان و سازمان امنیتی – سیاسی استفاده کنید نتیجه‌اش می‌شود اینکه در دوره قبل ۸ درصد رد صلاحیت داشتید، این دوره به ۲۸ درصد رسیده که اصلا منطقی و معقول نیست.»

حقیقت‌پور همچنین به کم تجربه یا بی تجربه بودن بسیاری از مسئولان اجرایی انتخابات انتقاد کرد و گفت: «ما الان ۲۰ فرماندار داریم که تجربه اول انتخابات‌شان است. اغلب هیات‌های اجرایی‌ها هم دفعه اولی هستند و این باعث می‌شود انتخابات ما ضعیف انجام شود.»

این انتقادات در حالی مطرح می‌شود که پیش از این نیز شماری از نمایندگان منتقد عضو «مجلس انقلابی» از رد صلاحیت خود خبر داده بودند.

احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران نیز رد صلاحیت‌ها را «طبیعی» خواند اما با هشدار به کسانی که رد صلاحیت می‌شوند گفت: «کسانی که واجد شرایط شناخته نمی‌شوند در شأن فرهیختگان عمل کنند و نظام را زیر سؤال نبرند.»

  تشکر شاهزاده رضا پهلوی از وزیر اطلاعات اسرائیل

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم ۱۴ خرداد سال جاری انتخابات اسفند را «انتخابات بسیار مهم» خواند و گفت «توپخانه‌های دشمن» مشغول «بمباران انتخاباتی» هستند.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفند ۱۳۹۸ برگزار و به عنوان کم مشارکت‌ترین انتخابات مجلس در طول حیات جمهوری اسلامی شناخته شد. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر وقت کشور میانگین مشارکت در این انتخابات را ۴۲/۵۷ درصد اعلام کرد.

دو سال بعد هم انتخابات ریاست جمهوری با «تحریم» و استقبال کم مردم روبرو شد که مقامات جمهوری اسلامی تلاش کردند این استقبال کم را به وضعیت کرونایی کشور ارتباط دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان