• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • درگذشت سروان خسرو بیت‌اللهی، خلبان و از طراحان عملیات نقاب

درگذشت سروان خسرو بیت‌اللهی، خلبان و از طراحان عملیات نقاب

پیام جوان: سروان خسرو بیت‌اللهی، خلبان پیشکسوت نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی و از طراحان عملیات نقاب، درگذشت.

بیت‌اللهی که ۷۴ سال سن داشت، روز شنبه ۲۶ خردادماه در ایالت کالیفرنیای آمریکا چشم از جهان فروبست. او در سال‌های تبعید خود، به عنوان یکی از دبیران ارشد حزب مشروطه، برای تقویت صدای آزادیخواهان در داخل و خارج از کشور تلاش می‌کرد.

نقش‌آفرینی در عملیات نقاب

بیت‌اللهی از جمله افسرانی بود که در طراحی “عملیات نقاب” که توسط جمهوری اسلامی “کودتای نوژه” نامیده می‌شود، شرکت داشت. این عملیات که با هدف سرنگونی جمهوری اسلامی سازماندهی شده بود، در تیرماه ۱۳۵۹ لو رفت و بیت‌اللهی به همراه ده‌ها تن از دیگر افسران و درجه‌داران ارتش بازداشت شد.

فعالیت‌های سیاسی در تبعید

بیت‌اللهی پس از آزادی از زندان، به تبعید اجباری رفت و در این دوران فعالیت‌های سیاسی خود را برای آزادی ایران و استقرار دولت ملی ادامه داد. او سال‌ها عضو رهبری و از رایزنان حزب مشروطه ایران بود.

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی درگذشت بیت‌اللهی را تسلیت گفت.

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی در رسانه‌های اجتماعی، بیت‌اللهی را “خلبانی زبده” و “میهن‌پرستی” دانست که پس از انقلاب ۵۷ نیز تسلیم خمینی و رژیم جمهوری اسلامی نشد. او همچنین از فعالیت‌های سیاسی بیت‌اللهی در دوران تبعید برای آزادی ایران قدردانی کرد.

بیت‌اللهی: جمهوری اسلامی نیروی هوایی را نابود کرد

بیت‌اللهی در یکی از آخرین مصاحبه‌های خود با رسانه‌ها، گفته بود: “جمهوری اسلامی نیروی هوایی مقتدر ایران را هم مثل دیگر بخش‌های کشور نابود کرده است.”

آخرین حضور خسرو بیت‌اللهی در جمع مخالفان حکومت ایران، شرکت در مراسم بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ایران بود که ۱۱ خردادماه با حضور شاهزاده رضا پهلوی و شماری از خلبانان نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی در کالیفرنیای آمریکا برگزار شد.

  فرهاد مجیدی؛ محکم در برابر بی‌نظمی

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان