• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان: وضعیت جسمی هاشم خواستار، فعال صنفی معلمان، نگران‌کننده است

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان: وضعیت جسمی هاشم خواستار، فعال صنفی معلمان، نگران‌کننده است

پیام جوان: شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز چهارشنبه ۴ بهمن با انتشار بیانیه‌ای، از وضعیت جسمی هاشم خواستار، فعال صنفی معلمان محبوس در زندان مشهد، ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه آمده است: «در حالی‌ که هاشم خواستار بیشتر دوران بازنشستگی خود را در بازداشتگاه‌ها و دادگاه‌ها و زندان گذرانده است، اخبار دریافتی حاکیست که این معلم شریف وضعیت جسمی مناسبی ندارد و سخت بیمار است.»

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در ادامه با تاکید بر لزوم آزادی و برخورداری این معلم زندانی از مرخصی درمانی، از مقامات جمهوری اسلامی خواست فورا شرایطی را فراهم کنند که آقای خواستار بیرون از زندان مداوای خود را پیگیری کند.

هاشم خواستار، از امضاکنندگان ‌نامه درخواست استعفای علی خامنه‌ای، از چهار سال قبل تاکنون در زندان وکیل‌آباد مشهد محبوس است.

این فعال صنفی معلمان در مردادماه سال ۹۸ بازداشت و به شانزده سال زندان، دو سال تبعید به شهرستان نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان، و دو سال ممنوعیت از خروج از کشور محکوم شد.

هاشم خواستار که بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در حال گذراندن محکومیتش در زندان است، تیرماه ۱۴۰۲ نیز در پرونده‌ای دیگر به دو سال و شش ماه حبس محکوم شد. این معلم و کنشگر مدنی زندانی ۷۰ ساله، چهارم مهرماه مجددا به اتهام «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» در دادگاه کیفری دو مشهد محاکمه شد.

دیوید ادواردز، دبیر‌کل آموزش بین‌الملل شهریور امسال، ادامه حبس معلمان زندانی را نقض حقوق اساسی کارگران در برخورداری از «حق تشکل و آزادی بیان» برشمرد و در نامه‌ای سرگشاده خطاب به علی خامنه‌ای، خواستار آزادی اعضای زندانی اتحادیه معلمان از جمله هاشم خواستار، جعفر ابراهیمی، اسماعیل عبدی، اصغر امیرزادگان، و عزیز قاسم‌زاده شد.

  وخامت حال جعفر ابراهیمی، معلم زندانی

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نیز در بیانیه خود، بار دیگر از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا با آزادی فوری و بی‌قید و شرط هاشم خواستار و دیگر معلمان زندانی، به نقض حقوق بشر در ایران پایان دهند.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان