• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • کانون فیلمسازان مستقل، حکم ۸ سال حبس رسول‌اف را نشانه‌ای از سرکوب و “هراس مدام” حکومت می‌داند

کانون فیلمسازان مستقل، حکم ۸ سال حبس رسول‌اف را نشانه‌ای از سرکوب و “هراس مدام” حکومت می‌داند

پیام جوان: کانون فیلمسازان مستقل ایران، حکم ۸ سال حبس، شلاق، جزای نقدی و ضبط اموال محمد رسول‌اف، کارگردان منتقد حکومت را به شدت محکوم کرد.

این کانون در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه منتشر شد، این حکم را “بار دیگر نشان‌دهنده‌ی آن دانست که قانون در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، تنها ابزاری برای لجبازی و انتقام‌گیری از مخالفان است.”

در این بیانیه آمده است: “صدور این حکم ظالمانه در حالی صورت می‌گیرد که حکومت با سرکوب بی‌رحمانه هنرمندان، زنان، کودکان و معترضان، به دنبال پنهان کردن هراس‌های مدام و بنای قدرت فروریخته‌ی خود است.”

کانون فیلمسازان مستقل ایران تاکید کرد: “حکومتی که به سرکوب و کشتن کودکان و هنرمندان می‌پردازد، هیچ آینده‌ای ندارد و به زودی فرو خواهد پاشید.”

این کانون همچنین اعلام کرد که در کنار محمد رسول‌اف و سایر هنرمندانی که مورد سرکوب حکومت قرار گرفته‌اند، ایستاده و از آنها حمایت خواهد کرد.

حکم رسول‌اف چیست؟

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، روز چهارشنبه از ارسال حکم ۸ سال حبس، شلاق، جزای نقدی و ضبط اموال محمد رسول‌اف به اجرای احکام خبر داد.

پاک‌نیا در توییتی دلیل این حکم را “امضای بیانیه‌ها و ساخت فیلم و مستند” دانست و گفت که از نظر دادگاه، این اقدامات مصداق “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” محسوب می‌شود.

محمد رسول‌اف کیست؟

محمد رسول‌اف، کارگردان و فیلمساز شناخته‌شده‌ای است که بارها به دلیل فعالیت‌های خود با احکام حبس و ممنوع‌الخروجی مواجه شده است.

او پیشتر با فیلم‌های “دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند”، “لِرد” و “جزیره آهنی” در جشنواره بین‌المللی کن حضور داشته است.

رسول‌اف در تیرماه سال گذشته نیز به دلیل امضای بیانیه‌ی “تفنگت را زمین بگذار” بازداشت و ممنوع‌الخروج شد.

  خاتمی: روند اصلاح قانون انتخابات در مجلس، تشديد حركت به سوى خود براندازى است

واکنش‌ها به حکم رسول‌اف

ائتلاف بین‌المللی “فیلمسازان در معرض خطر” در سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای خواستار رفع ممنوعیت خروج محمد رسول‌اف شده بود.

هنرمندان و فعالان حقوق بشر نیز در شبکه‌های اجتماعی این حکم را به شدت محکوم کرده‌اند.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان