• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • زنگ خطر فرونشست زمین در خراسان رضوی به صدا درآمد: مشهد در معرض خطر!

زنگ خطر فرونشست زمین در خراسان رضوی به صدا درآمد: مشهد در معرض خطر!

پیام جوان: یک مقام دولتی هشدار داد که فرونشست زمین در استان خراسان رضوی به طور سرسام‌آوری در حال افزایش است و سالانه تا ۲۰ سانتیمتر در برخی مناطق فرو می‌رود. این پدیده شوم اکنون به شمال غربی مشهد نیز رسیده و اگر روند فعلی ادامه یابد، کلانشهر مشهد را نیز در معرض خطر قرار خواهد داد.

علی بیت‌الهی، دبیر کارگروه ملی زلزله و لغزش لایه‌های زمین، با اشاره به مطالعات انجام شده در این زمینه، اعلام کرد که وسعت مناطق درگیر فرونشست در استان خراسان رضوی ۵ برابر اصفهان است. به گفته او، این استان در حال حاضر رکورددار کشور از نظر وسعت پهنه‌های فرونشستی است و اگر اقدامات عاجلی برای مهار این پدیده انجام نشود، پیامدهای ناگواری برای شهر مشهد و ساکنان آن به دنبال خواهد داشت.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که پیش از این نیز مقامات مختلف نسبت به گسترش پدیده فرونشست زمین در ایران هشدار داده بودند. معصومه آمیغ‌پی، رئیس اداره ترازیابی دقیق و تداخل سنجی راداری سازمان نقشه‌برداری ایران، چندی پیش اعلام کرد که دامنه فرونشست زمین به ۱۶ کلان‌شهر ایران نفوذ کرده و ۸۰۰ شهر نیز در پهنه فرونشست زمین قرار دارند.

کارشناسان معتقدند که برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، مهم‌ترین عامل فرونشست زمین در ایران است. این پدیده شوم، پیامدهای زیست‌محیطی ویرانگری مانند شور شدن آب‌ها، ایجاد فروچاله‌ها و گسست سطحی، و از بین رفتن خاک را به دنبال دارد. به گفته آمیغ‌پی، فرونشست زمین اراضی کشاورزی را به سرعت نابود می‌کند و امنیت غذایی کشور را به خطر می‌اندازد.

علاوه بر خراسان رضوی، استان‌های سمنان، قزوین، تهران، البرز، و کرمان نیز از نظر فرونشست زمین در وضعیت بحرانی قرار دارند. همچنین، از میان ۶۳ سایت ثبت شده جهانی در ایران، ۲۷ سایت در معرض خطر فرونشست زمین هستند و ۱۶ مرکز و ۱۸ انبار فعال نفتی نیز در پهنه‌های فرونشستی قرار دارند.

  تحریم‌های جدید آمریکا علیه امارات و کشتی‌های مرتبط با ایران در پی اقدامات اتمی

کارشناسان منتقد معتقدند که سیاست‌های نادرست، عدم برنامه‌ریزی مناسب و سوءمدیریت جمهوری اسلامی در حوزه آب، از عوامل مهم فرونشست زمین و بحران زیست‌محیطی در ایران هستند. آنها خواستار اتخاذ تدابیر عاجل و اصولی برای مهار این پدیده شوم و جلوگیری از پیامدهای ناگوار آن برای کشور و مردم ایران هستند.

این خبر برای ساکنان استان خراسان رضوی، به خصوص ساکنان کلانشهر مشهد، از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که فرونشست زمین می‌تواند خطرات جدی برای جان و مال آنها به دنبال داشته باشد. همچنین، این خبر می‌تواند زنگ خطری برای سایر استان‌های کشور باشد که در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان