• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • تتر در پی رهبری نوسانات کاهشی دلار در بازار تهران

تتر در پی رهبری نوسانات کاهشی دلار در بازار تهران

پیام جوان: به گزارش اقتصادنیوز، قیمت دلار تهران در اولین ماه پاییز ۱۴۰۲ تحت‌تأثیر شوک روانی جنگ حماس و اسرائیل تا سطح مقاومتی ۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان بالا رفت؛ اما با سیاست‌های نهاد مرکزی بازارساز و کم‌رنگ‌شدن سایه اتهام کشورهای غربی در خصوص نقش جمهوری اسلامی در شروع این جنگ، اسکناس آمریکایی وارد فاز اصلاح شد و به سمت پله‌های پایین‌تر عقب‌نشینی کرد.

در آخرین روز مهرماه، قیمت دلار تا سطح ۴۹ هزار و ۹۲۰ تومان پایین آمد؛ اما در ادامه معاملات دوباره وارد کانال ۵۰ هزار تومان شد و با رشد تقریباً ۵۰۰ تومانی در حول‌وحوش ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان به فروش رسید. در پشت خط یکشنبه‌شب هم دلار نوسان خاصی را ثبت نکرد و در مقایسه با روز یکشنبه رنج بود.

بررسی فنی دلار نشان می‌دهد که اسکناس آمریکایی پس از جهش قیمتی که در پانزدهم مهرماه به‌ واسطه جنگ غزه تجربه کرد یک مثلث فنی تشکیل داد که به‌زودی باید از آن خارج شود. این در حالی است که بازارساز قبلاً نشان داده است که بازار را تحت کنترل خود گرفته و اجازه نوسان معنادار به دلار نخواهد داد.

تکنیکالیست‌ها می‌گویند بررسی نمودار دلار نشان می‌دهد که اسکناس آمریکایی در یک مثلث گرفتار شده و تثبیت در محدوده ۴۹ هزار و ۵۰۰ می‌تواند روند نزولی جدیدی برای دلار شکل دهد.

از سوی دیگر، در صورتی که قیمت دلار بالای مرز حمایتی ۵۰ هزار و ۵۰۰ تومان می‌تواند زمینه‌ساز خریداران به بازار ارز تهران شود و نرخ دلار به‌تدریج برای شکست مرز ۵۱ هزار تومان تلاش خواهد کرد.

روز گذشته در کنار قیمت دلار، قیمت تتر هم رشد ۵۰۰ تومانی را ثبت کرد و به ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. طبق گفته برخی از معامله‌گران تتر اخیراً تبدیل به لیدر بازار شده و نوسانات کاهشی دلار را رهبری می‌کند در پانزدهم مهرماه تتر سقف مثلث افزایشی در محدوده ۵۰ هزار و ۵۰۰ تومان را شکسته و وارد روند صعودی شده است. نوسانات سه روز گذشته تتر ولی آن را به یک محدوده قیمتی وارد کرده است که محدوده نوسانی آن را می‌توان در محدوده ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۵۰ هزار و ۵۰۰ تومان دانست که شکست هرکدام از محدوده حمایتی و مقاومتی زُن قیمتی می‌تواند منجر به حرکت آن در جهت همان روند شکسته‌شده شود.

  وضعیت قیمت دلار در بازار روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت

در شرایط کنونی فعالان اقتصادی باور دارند بازه نوسان نرخ دلار بین ۴۹ هزار و ۵۰۰ تا ۵۰ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود. از دید آن‌ها تا قیمت دلار بالای ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان نرود نمی‌توان گفت نرخ دلار دوباره به روند صعودی برگردد. گروهی از معامله‌گران می‌گویند قیمت با افزایش حتی می‌تواند وارد کانال ۵۱ هزار تومان شود. اما در مقابل گروهی هستند که معتقدند بازار کاملاً در دست بازارساز است و تمام نوسانات را کنترل خواهد کرد. این دسته هشدار می‌دهند در این بازار به‌هیچ‌وجه در این بازار هیجانی معامله نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان