• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • تسنیم از نرخ جدید بنزین رونمایی کرد: از ۶۰ لیتر به بالا هر لیتر ۱۸هزار تومان

تسنیم از نرخ جدید بنزین رونمایی کرد: از ۶۰ لیتر به بالا هر لیتر ۱۸هزار تومان

پیام جوان: پس از ماه‌ها تایید و تکذیب بالاخره خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران از طرح بنزینی دولت ابراهیم رئیسی با محوریت قیمت سوم بنزین رونمایی کرد.

به نقل از صدای آمریکا و بر اساس اعلام این خبرگزاری، بنزین پلکانی یکی از سوپردستاوردهای دولت رئیسی است که قرار است بر اساس این طرح مصرف هر باک تا ۳۰ لیتر به مبلغ لیتری ۳ هزار تومان، از ۳۰ لیتر تا ۶۰ لیتر به مبلغ لیتری ۷ هزار تومان و از ۶۰ لیتر به بالا به مبلغ هر لیتر ۱۸هزار تومان عرضه شود.

بررسی‌های صدای آمریکا نشان می‌دهد تحرکات دولت در زمینه بنزین از یکسال پیش با هدف ایجاد تغییر در سهمیه و قیمت بنزین بوده است که بصورت گام به گام اجرا شده است.

مرور اتفاقات رخ داده در این حوزه نشان می‌دهد طرح بنزین سه‌نرخی که امروز خبرگزاری تسنیم از آن رونمایی کرده است پیش‌تر در ارومیه به صورت آزمایشی اجرا شده است.

روز هفتم خردادماه احمد مجرد مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه ارومیه از اجرای آزمایشی بنزین سه نرخی در ارومیه خبر داد و گفت که ۶۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومانی و۱۵۰ لیتر بنزین آزاد ۳ هزار تومانی وجود دارد و اگر فردی بیش از این مصرف داشته باشد باید آن را با قیمت متفاوتی خریداری کند.

یکی دیگر از اقدامات وزارت نفت در این حوزه حذف کارت‌های سوخت جایگاه‌ها بود. در این رابطه نیز سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت کشور روز ۲۶ فروردین ماه سال گفت که میزان سهمیه این کارت‌ها محدود نشده و «تنها تعداد این کارت‌ها کاهش یافته است.»

  پیش بینی امکان بازگشت هیجان به بازار سکه

آخرین مرحله از تغییرات بنزینی تا امروز نیز اتصال کارت‌های بانکی به سیستم سوختگیری برای شارژ سهمیه بنزین بود که ۱۶ تیرماه اعلام شد قرار است در مرحله نخست، این طرح در یک جایگاه به‌صورت آزمایشی در شهر تهران اجرایی و بعد از آن عرضه بنزین سوپر با کارت مغناطیسی در دیگر جایگاه‌ها شروع شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که قصد دولت از اتصال کارت‌های بانکی به شبکه سوخت‌گیری در راستای تخصیص سهمیه بنزین به تمامی مردم است. طرحی که در دو سال گذشته بارها صحبت‌آن مطرح شد اما رسانه‌ها و مدیران دولتی آن را تکذیب کردند.

خبرگزاری ایسنا در دی‌ماه ۱۴۰۰ در گزارشی به این موضوع پرداخته و نوشته بود که دولت مصمم است به آن دسته از افرادی که صاحب خودرو نیستند و تاکنون از یارانه بنزین بی‌بهره مانده‌اند، یارانه بدهد.

علیرضا بیگی نژاد عضو کمیسیون تلفیق نیز در ۳۰ بهمن سال ۱۴۰۱ تاکید کرده بود دولت مجاز است از ابتدای خرداد ماه ۱۴۰۲ و در صورت تحقق منابع به سرپرست خانوارهای فاقد خودرو به ازای هر عضو خانواده، ماهانه ۱۵ لیتر بنزین سهمیه‌ای اختصاص دهد

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان