• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • ترانه علیدوستی از توقیف گذرنامه‌اش توسط وزارت اطلاعات خبر داد

ترانه علیدوستی از توقیف گذرنامه‌اش توسط وزارت اطلاعات خبر داد

پیام جوان: ترانه علیدوستی، هنرپیشه حامی معترضان و از مخالفان حجاب اجباری، از توقیف گذرنامه‌اش توسط وزارت اطلاعات خبر داد.

به گزارش صدای آمریکا، این هنرپیشه شناخته شده روز شنبه، ۱۷ تیرماه در شبکه اجتماعی ترِدز نوشته است: « من ایرانم. پاسپورتم دست وزارت اطلاعاته.»

او در ادامه تاکید کرده که حتی اگر گذرنامه اش در توقیف هم نبود ایران را ترک نمی کرد: «نبود هم نمی‌رفتم.»

ترانه علیدوستی همچنین با اشاره به ضبط وسایل شخصی‌اش نوشته است: « شش ماه از بردن دار و ندار من گذشته.»

او در پاسخ به یکی از مخاطبانش در شبکه اجتماعی ترِدز، این اقدام ماموران حکومت را بی‌منطق و با هدف ارعاب دانسته و نوشته است: «هرچی گیرشون بیاد می‌برن. منطق خاصی نداره. فقط می خوان ترسناک باشن.»

این هنرپیشه منتقد که در بحبوحه اعتراضات سراسری سال گذشته به حمایت صریح از معترضان پرداخته و حجاب اجباری را از سر برداشته بود ۲۶ آذرماه گذشته بازداشت و پس از سه هفته به قید وثیقه یک میلیارد تومانی بطور موقت آزاد شد.

بسیاری از هنرمندان، ورزشکاران و چهره‌های فرهنگی حامی معترضان در ماههای گذشته با برخوردهای قهری و تنبیهی از سوی جمهوری اسلامی مواجه شده‌اند.

شماری از آنها ممنوع‌الکار، ممنوع المعامله و ممنوع الخروج شده‌ و عده زیادی هم به مراجع امنیتی احضار و بازداشت شده‌اند.

سازمان «فری میوز»، مدافع آزادی بیان هنری و تنوع فرهنگی در جهان، در گزارش سالانه خود از افزایش محدودیت‌های حکومت ایران علیه آزادی بیان هنری در زمینه مسائل اجتماعی، به‌ویژه درباره حقوق زنان خبر داده است.

بر پایه اطلاعات «فری میوز»، از شهریورماه سال گذشته تاکنون دستکم ۹۷ هنرمند در ایران بازداشت شدند که ۴۶ تن از آنها آزاد شده‌اند.

  رقص دختران و پسران در آستانه سالروز مرگ بنیان‌گذار جمهوری اسلامی

با این‌حال، به گزارش این سازمان مدافع آزادی بیان، کنترل شدید حکومت ایران بر آزادی بیان فرهنگی وهنری نتوانسته مانع انتشار آثار حامی حقوق زنان و جنبش «زن، زندگی، آزادی» در ایران شود.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان