• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • حمام کردن پیش از خواب روش خوبی برای داشتن یک خواب خوب شبانه نیست

حمام کردن پیش از خواب روش خوبی برای داشتن یک خواب خوب شبانه نیست

پیام جوان: بعد از یک حمام داغ و طولانی، خوابیدن با بدنی تمیز حس خیلی خوبی دارد. اما از نقطه نظر پزشکی، حمام کردن پیش از خواب روش خوبی برای داشتن یک خواب خوب شبانه نیست.

در حقیقت، ضرر این عادت به ظاهر سالم ممکن است بیشتر از فایده آن باشد. در ادامه می‌خواهیم ببینیم چرا بهتر است حمام قبل از خواب را بی‌خیال شویم.

ممکن است راحت خوابتان نبرد

یک حمام داغ یا دوش آب گرم درست پیش از خواب شاید کار آرامش بخشی به نظر برسد، اما در حقیقت، ممکن است خوابتان را مختل کند. شما وقتی دمای بدنتان اندکی پایین‌تر است، خواب بهتری دارید و زمانی که بدن شروع به آماده کردن خود برای داشتن یک خواب خوب شبانه می‌کند، دمای بدن اندکی افت می‌کند. حمام داغ باعث بالا رفتن دمای بدن و سردرگمی بدن می‌شود. اگر فکر می‌کنید که بدون حمام نمی‌توانید بخوابید، با آب ولرم و یک یا دو ساعت قبل از خواب حمام کنید.

می‌تواند ضربان قلبتان را بالا ببرد

اگر تا به حال برایتان پیش آمده که بعد از یک حمام داغ احساس کرده باشید ضربان قلبتان بالا رفته است، باید بدانید که توضیحی علمی برای آن وجود دارد. آب داغ فشار خون را بالا می‌برد و کارشناسان پزشکی هشدار می‌دهند که آب داغ حتی می‌تواند دمای بدن را بیش از اندازه بالا ببرد و باعث وارد شدن فشار به قلب شود. وقتی هم که ضربان قلب بالا برود، ممکن است تمام شب را از این پهلو به آن پهلو شوید، امری که ممکن است منجر به بروز مشکلات بیشتری برای سلامتتان شود.

  اگر این نشانه‌ها را دارید یعنی بیش از نیازتان در حال مصرف میوه هستید!

برای موهایتان بد است

رفتن به حمام قبل از خواب، آن هم زمانی که موها هنوز خیس هستنتد، اصلاً به نفع موها نیست. خوابیدن با موی خیس باعث می‌شود بالش رطوبت را به خود جذب کند و یک محیط گرم و مرطوب بی‌عیب و نقص برای رشد باکتری‌های مضر ایجاد می‌شود. این امر ممکن است منجر به بروز مشکلاتی در ناحیه کف سر شود، از جمله خارش، تحریک پوست و شوره.

ممکن است وزنتان بالا رود

خوردن یک شام خوشمزه و رفتن به یک حمام داغ بلافاصله بعد از آن، شاید روش خوبی برای به پایان رساندن روز و درنهایت خوابیدن به نظر برسد. اما حقیقت آن است که رفتن به حمام، بلافاصله بعد از خوردن غذا ممکن است دستگاه گوارش بدن را سردرگم کند و منجر به افزایش وزن شود. عمل گوارش به افزایش گردش خون به سمت معده نیاز دارد و حمام کردن باعث می‌شود خون به طرف قسمت‌های دیگری از بدن جریان یابد. اگر احساس می‌کنید شب‌ها حتماً باید حمام کنید، بهتر است بعد از خوردن غذا، دست کم ۳۰ دقیقه صبر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان