آموزش آشپزی: ته چین اسفناج

نویسنده: فرنگیس حسینی

مواد لازم

برنج ۴ پیمانه

برگ اسفناج ۵۰۰ گرم

سینه مرغ ۱ عدد کامل

زعفران دم کرده نصف استکان

ماست چکیده ۱ فنجان

تخم مرغ ۳ عدد

پیاز ۱ عدد

برگ رزماری ۳ عدد

پودر کاری، نمک و فلفل سیاه به میزان لازم

روغن مایع به میزان لازم

روغن نیمه جامد ۱ قاشق غذا خوری بزرگ

آب به میزان لازم

زرشک برای تزئین

طرز تهیه ته چین اسفناج

مرحله اول: برنج

برای آماده سازی ته چین اسفناج با مرغ، ابتدا برنج را از چند ساعت قبل باید زمان دهیم تا خوب خیس بخورد. بنابراین برنج را به همراه ۸ پیمانه آب و ۱ قاشق غذا خوری نمک بر روی برنج بریزید و زمان بدهید تا برنج خیس بخورد.

مرحله دوم: مرغ

در این هنگام که برنج در حال خیس خوردن است، در یک قابلمه کمی روغن برزید و روی حرارت بگذارید و پیاز را به شکل نگینی خورد کنید و داخل قابلمه برزید تا به همراه روغن سرخ شود. سپس مرغ را به همراه برگ رزماری و ادویه های مورد نیازی که گفته شد به مرغ اضافه کنید و تفت دهید تا بوی ادویه ها بلند شود. سپس ۳ لیوان آب بر روی مرغ بریزید و زیر شعله را کم کنید تا مرغ بپزد.

مرحله سوم: اسفناج برگ های اسفناج را پاک کنید و خوب بشوئید. سپس آبکش کرده تا آب اضافی آن گرفته شود. می توانید اسفناج را جداگانه بخار پز کنید و یا اینکه در لابه لای برنج گذاشته و بخار پز شود تا خیلی ظاهر خود را از دست ندهد.

  آموزش آشپزی: آش بلغور گندم

مرحله چهارم: آماده سازی برنج برنجی که در این مدت خیس خورده را به همراه روغن نیمه جامد بر روی شعله قرار دهید تا آب برنج تمام شود. سپس آبکش کرده و به اندازه یک کاسه از برنج را بردارید و به همراه زعفران، تخم مرغ و همینطور ماست چکیده با هم مخلوط کنید. تا مایع ته چین شما آماده شود.

مرحله پنجم: آماده سازی ته چین مرغ و اسفناج در کف قابلمه مورد نظر کمی روغن مایع بریزید و مایه ته چین که آماده کرده اید را به کف قابلمه بریزید و با پشت قاشق پهن کنید. سپس برگ های اسفناج را بچینید و از تکه های مرغ آماده شده، بر روی برگ اسفناج بچیینید و دوباره برگ اسفناج را بر روی مرغ قرار دهید و برنج ساده را در آخر اضافه کنید و به درب قابلمه دم کش انداخته و بر روی قابلمه بگذارید و به مدت ۱ ساعت زمان دهید تا برنج دم بکشد.

مرحله ششم: پایان کار

بعد از مدت پخت، برنج را با احتیاط در دیس برگردانید و با زرشک به دلخواه تزئین کنید و به همراه چاشنی مورد نظر نوش جان فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان