• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • سوری بابایی چگینی، فعال مدنی مخالف حجاب اجباری، همچنان در زندان چوبین‌در قزوین

سوری بابایی چگینی، فعال مدنی مخالف حجاب اجباری، همچنان در زندان چوبین‌در قزوین

پیام جوان: سوری بابایی چگینی، فعال مدنی مخالف حجاب اجباری، در تاریخ ۲۵ تیر ۱۴۰۱ به همراه همسرش محمدرضا مراد بهروزی توسط مأموران لباس شخصی بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان چوبین‌در قزوین به سر می‌برد.

دادستانی عمومی و انقلاب قزوین خانم بابایی چگینی را به اتهام «دادخواهی از مادران داغ‌دیده و اعتراض به حجاب اجباری» بازداشت کرده است. بالاترین مجازات در نظر گرفته شده برای این اتهامات یک سال حبس است، اما مقامات قضایی استان قزوین با تجمیع حکم پرونده‌های خانم بابایی چگینی مخالفت می‌کنند.

یک منبع نزدیک به خانم بابایی چگینی به صدای آمریکا گفت که مقامات قضایی به او اعلام کرده‌اند اگر «ابراز ندامت» و «درخواست عفو» کند، با تجمیع حکم موافقت خواهند کرد.

این منبع همچنین گفت که خانم بابایی چگینی «مدتی پیش»، حین اعزام به دادگاه توسط مأمور کلانتری مهرگان مورد «ضرب و شتم شدید» قرار گرفته است. این منبع گفت که با وجود شکایت خانم بابایی چگینی، هیچ‌گونه رسیدگی به این موضوع نشده است.

همسر خانم بابایی چگینی، آقای مراد بهروزی، نیز پیش از این به اتهامات مشابه بازداشت و زندانی شده بود. آقای مراد بهروزی پس از یک سال شکنجه‌های جسمی و روحی و با شرط «سکوت»، از زندان آزاد شد، اما دوباره دو پرونده دیگر به اتهامات «تمرد نسبت به مأموران دولت حین انجام وظیفه» و «تبلیغ علیه نظام» برای او تشکیل داده شد و او به چهار ماه دیگر حبس محکوم شد.

سوری بابایی چگینی پیش از این نیز سابقه بازداشت داشته است. او در پی شرکت در کارزار «حجاب بی‌حجاب»، در روز ۲۲ تیر ۱۴۰۱ به همراه همسرش بازداشت شده بود و ۱۶ فروردین سال جاری از زندان آزاد شده بود.

  برخواه: در تمام اوزان ۸۹ کیلوگرم به بعد شانس قهرمانی داریم

خانم بابایی چگینی پیش از این با اعلام این که نیروهای حکومتی ماشین او را توقیف کرده‌اند، گفته بود ناچار است برای تأمین هزینه‌های زندگی کلیه‌اش را بفروشد.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان