• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • احضار دست‌کم ۳۰ دانشجوی دانشگاه بهشتی در آستانه‌ سالگرد اعتراضات سراسری و بازگشایی دانشگاه‌

احضار دست‌کم ۳۰ دانشجوی دانشگاه بهشتی در آستانه‌ سالگرد اعتراضات سراسری و بازگشایی دانشگاه‌

پیام جوان: شورای صنفی دانشجویان کشور در کانال اطلاع‌رسانی خود از احضار دست‌کم ۳۰ دانشجوی دانشگاه بهشتی در آستانه‌ سالگرد اعتراضات سراسری و بازگشایی دانشگاه‌ خبر داد.

به نقل از صدای آمریکا و بنابر این گزارش، دانشجویان برای «اخذ تعهد» به «حراست کل» این دانشگاه احضار شده‌اند و از آنها تعهدی مبنی بر «عدم شرکت در اعتراضات احتمالی» ترم جدید گرفته شده است.

بنابر اعلام این شورا برخی از دانشجویان که پیش‌تر نیز تماس‌های تهدیدآمیزی را از «شمار‌ه‌های خصوصی» دریافت کرده بودند، بار دیگر توسط «حراست» مورد تهدید قرار گرفتند.

دانشجویانی که حاضر به امضای تعهدنامه نشده‌اند نیز توسط حراست تهدید به «ممانعت از فارغ‌التحصیلی‌شان شدند.»

با نزدیک شدن به سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت «گشت ارشاد»، تماس‌ نهادهای امنیتی و احضار دانشجویان و فعالین دانشجویی در اغلب دانشگاه‌ها افزایش یافته است.

در همین رابطه در روزهای پایانی مرداد نیز کانال‌های خبری دانشجویی از احضار و بازجویی شماری از دانشجویان دانشگاه‌های جندی‌شاپور اهواز، امیرکبیر تهران، و صنعتی اصفهان به نهادهای امنیتی خبر دادند.

شورای صنفی دانشجویان ایران سه‌شنبه ۲۴ مرداد بر اساس «گزارشات واصله» اعلام کرد که «دست‌کم ۱۳ دانشجو» در دانشگاه جندی‌شاپور اهواز، «۱۰ دانشجو» در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران، و «چند دانشجو» نیز در دانشگاه صنعتی اصفهان «تماس‌هایی تهدیدآمیز دریافت کرده‌اند و به دفاتر پیگیری احضار شده‌اند.»

این نهاد صنفی دانشجویان ایران، گزارش‌های مشابهی نیز از دانشگاه‌های «تهران، علوم پزشکی اصفهان، و فردوسی مشهد» دریافت کرده بود.

روزنامه شرق نیز دوشنبه ۲۳ مرداد گزارش داد که شماری از دانشجویان سه دانشگاه علامه، بهشتی، و تربیت مدرس در تهران به مراجع امنیتی و قضایی احضار شده‌اند و هم‌زمان، ۲۰۰ دانشجوی دانشگاه بوعلی در همدان نیز از ورود به خوابگاه دانشجویی منع شده‌اند.

  هشدار سفارت آمریکا به شهروندان خود در امارات پس از گزارش انفجار در ابوظبی

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان