بازگشت رونق به بازار ارزهای دیجیتال

پیام جوان: در حالی که در سال گذشته میلادی ارزهای دیجیتال اصلی با کاهش قیمت روبه‌رو شده بودند، دوباره رونق به بازار ارزهای دیجیتال بازگشته است. قیمت بیت‌کوین روز شنبه، ۲۷ اسفند، به ۲۷ هزار و ۵۱۶ دلار رسید.

قیمت بیت‌کوین از بهمن‌ماه گذشته بار دیگر رو به رشد گذاشت و به ۲۳ هزار دلار رسید. در ابتدا پیش‌بینی می‌شد این رشد تا ۲۵ هزار دلار محدود شود. اما حالا قیمت بیت‌کوین به ۲۷ هزار دلار هم رسیده است.

در ماه مارس ۲۰۲۲، یک سال پیش، هر بیت‌کوین ۴۵ هزار و ۵۰۰ دلار معامله شد و پس از آن، حرکت معکوس بزرگی با کاهش قیمت بیت‌کوین تا ۱۵هزار دلار رخ داد.

اکنون بیت‌کوین ۲۷ هزار دلاری نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران نسبت به آینده این رمزارز امیدوارتر شده‌اند و مایل به پذیرش ریسک‌های بیشتری هستند.

با رشد ارزش بیت‌کوین بازار دیگر ارزهای دیجیتال در جهان هم داغ شده است. اتریوم، تتر، بایننس‌کوین، ریپل، کاردانو و دوج‌کوین از جمله ارزهای دیجیتال پرتقاضا در این روزهای بازار ارزهای دیجیتال هستند.

بیت‌کوین با افزایش بیش از چهار درصد و اتریوم با رشد حدود پنج درصد روبه‌رو شده اند.

همزمان برخی کارشناسان بازار از احتمال افزایش قیمت بیشتر ارزهای دیجیتال در ماه‌های آینده خبر داده‌اند.

افزایش شدید قیمت بیت‌کوین را برخی تحلیلگران بازار مرتبط با وقایع اخیر در سیستم بانکداری آمریکا و بحران بانکی در سیلیکون‌ولی در ایالت کالیفرنیا می‌‌دانند.

سقوط بانک سیلیکون‌ولی، اس‌وی‌بی، در آمریکا را می‌توان بزرگ‌ترین بحران بانکی پس از سال ۲۰۰۸ میلادی در بازار مالی آمریکا دانست. پیش‌بینی می‌شود با توجه به اتفاق رخ داده، مسئولان بانکی در آمریکا کمتر از قبل موضع انقباضی داشته باشند.

  افت قابل توجه در بازار رمزارزها

سیاست‌های پولی انقباضی به تدابیری گفته می‌شود که از طریق کاهش در عرضه پول، اهداف عمومی سیاست‌های پولی را برآورده می‌کند. هدف از اعمال این سیاست کنترل نرخ تورم در کشور است.

اما سیاست انبساطی سبب گسترش فعالیت‌های اقتصادی می‌شود. در این شرایط اغلب نرخ‌ بهره کاهش پیدا می‌کند تا انگیزه پس‌انداز کاهش پیدا کند و تقاضا برای سرمایه‌گذاری افزایش ‌یابد. این عامل سبب افزایش رشد اقتصادی می‌شود. البته این سیاست به دلیل عرضه پول بیشتر سبب ایجاد تورم هم می‌شود.

بنا بر بررسی کارشناسان و پیش‌بینی‌ها تغییر در سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا احتمالا در آینده روند افزایش قیمت ارزهای دیجیتال را سبب خواهد شد.

اگر نرخ بهره در آمریکا به دلیل بحران اخیر در سیلیکون‌ولی کاهش پیدا کند، سبب رشد قیمت ارزهای دیجیتال خواهد شد. اما اگر نرخ بهره برای کنترل تورم افزایش پیدا کند قیمت ارزهای دیجیتال دوباره کاهشی خواهد شد.

بر اساس گزارش رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان