• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • بیانیه عفو بین‌الملل و انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی، به مناسبت چهارمین سالگرد اعتراضات سراسری آبان ۹۸

بیانیه عفو بین‌الملل و انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی، به مناسبت چهارمین سالگرد اعتراضات سراسری آبان ۹۸

پیام جوان: عفو بین‌الملل و انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی، به مناسبت چهارمین سالگرد اعتراضات سراسری آبان ۹۸، با خانواده‌های جان‌باختگان این اعتراضات اعلام همبستگی کردند.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۲۵ آبان منتشر کرد، با اشاره به آغاز اعتراضات سراسری در ایران از سال ۱۳۹۶، «بحران مصونیت از مجازات» مقامات حکومت ایران و «ناکافی بودن اقدامات جامعه بین‌المللی» را از دلایل توسل جمهوری اسلامی به «خشونت روزافزون» ذکر کرد.

این سازمان حقوق بشری با انتشار ویدیویی از شماری از جان‌باختگان اعتراضات «آبان خونین ۱۳۹۸»، با بازماندگان «جویای حقیقت و عدالت» اعلام همبستگی کرد.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی نیز در بیانیه‌ای که در همین روز منتشر کرد، «قتل» بیش از هزار و پانصد نفر از معترضان در آبان ۱۳۹۸ «توسط جمهوری اسلامی» را «کشتار گسترده» و «جنایات فراموش‌نشدنی» خواند.

این انجمن با یادآوری «بی‌احترامی» به پیکر بسیاری از جان‌باختگان و «فشار شدید امنیتی» بر خانواده‌های آنان، تاکید کرد که «برخی از اعضای خانواده‌ها همچنان به گناهی ناکرده در زندان هستند.»

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی با اعلام همراهی وهمدلی با تک تک خانواده‌های آبان، خواستار برگزاری «دادگاه‌هایی مستقل و بی‌طرف در ایران آینده» و مجازات عاملین و آمرین «فجایع آبان» شد.

این انجمن تاکید کرد که «ما قاتلین فرزندان ایران را نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم.»

در این بیانیه‌ها، عفو بین‌الملل و انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی، بر ضرورت رسیدگی به جنایات صورت گرفته در جریان اعتراضات آبان ۹۸ تاکید کردند و خواستار محاکمه عاملان و آمران این جنایات شدند.

این بیانیه‌ها همچنین بر ضرورت تلاش جامعه بین‌المللی برای حمایت از خانواده‌های جان‌باختگان و بازماندگان اعتراضات آبان ۹۸ تاکید کردند.

  محافظ ویژه محمداشرف غنی: شاهد فرار اشرف غنی با بسته‌هایی حاوی میلیون‌ها دلار بودم

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان