• Home
  • >
  • سلامت
  • >
  • بازمانده آنفولانزای اسپانیایی: این هم مثل همه واکسن ها بود

بازمانده آنفولانزای اسپانیایی: این هم مثل همه واکسن ها بود

امیلی لاوسون شهروند اسکاتلندی که سال ۱۹۱۹ دربحبوحه شیوع آنفلوانزای اسپانیایی متولد شده در اداره بهداشت گلاسکو واکسن کرونا زد. اولویت واکسیناسیون در بریتانیا برای ۱۵ میلیون شهروند سالخورده یا در معرض خطر تعیین شده است.

آنفلوانزای اسپانیایی از بهار ۱۹۱۸ تا تابستان ۱۹۱۹ نزدیک نیم میلیارد نفر جمعیت جهان را مبتلا کرد و ۵۰ میلیون قربانی به جا گذاشت. امیلی لاوسون که در سال ۱۹۱۹ نوزادی بیش نبود، در اوج پاندمی، در حالی پیدا شد که مادر بیمارش در بستر مرگ بود و رمقی برای نگاهداری از او نداشت.

سرویس خدمات درمانی گلاسکو روز پنجشنبه ۱۴ ژانویه تصویر واکسینه شدن امیلی لاوسون را منتشر کرد. این زن ۱۰۱ ساله بعد از تزریق گفت: «این هم مثل همه واکسن‌ها بود.»

دولت بریتانیا در نظر دارد تا اواسط فوریه، ۱۵ میلیون نفر از شهروندانی را که آسیب‌پذیری بیشتری در برابر ویروس دارند، واکسینه کند. تا کنون بیش از سه میلیون و ۲۰۰هزار نفر از این عده، دوزاول واکسن را تزریق کرده‌اند. این رقم شامل حدود یک سوم افراد بالای ۸۰ سال در بریتانیاست.

واکسیناسیون عمومی در بریتانیا از پنج هفته قبل شروع شده و نخستین واکسن را زنی ۹۰ ساله دریافت کرد. مارگرت کینان که چند روز بعد ۹۱ ساله می‌شد، واکسن را بهترین “هدیه تولد” زندگی‌اش خواند.

ملکه الیزابت و همسرش نیز که بالای ۹۰ سال سن دارند، واکسن زده‌اند.

منبع: دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading