• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • ورود اسلواکی به جنگ بین اوکراین و روسیه: در سمت درست تاریخ می‌ایستیم

ورود اسلواکی به جنگ بین اوکراین و روسیه: در سمت درست تاریخ می‌ایستیم

پیام جوان: ادوارد هگر، نخست ‌وزیر اسلواکی، روز جمعه، ۲۶ اسفند، اعلام کرد که کشورش ۱۳ فروند هواپیمای جنگی به اوکراین می‌دهد تا از خود در برابر روسیه دفاع کند.

به نقل از رادیو فردا، آقای هگر در یک نشست خبری گفت دولت او «در سمت درست تاریخ می‌ایستد».

اندری دودا، رئیس‌ جمهور لهستان، نیز یک روز پیش از آن، از ارسال چهار فروند جنگنده‌ برای ارتش اوکراین خبر داده بود.

جنگنده‌هایی که اسلواکی و لهستان به اوکراین خواهند فرستاد، از نوع میگ ۲۹ است که در زمان اتحاد شوروی از آن کشور دریافت کرده بودند.

جدول زمانی مشخصی برای ارسال جنگنده‌های دو کشور اعلام نشده اما ارزیابی‌ها حول عملی شدن این تصمیم در ماه آینده است.

خلبانان اوکراینی از امکانات لجیستیکی برای کاربرد میگ ۲۹ برخوردارند و با داشتن تجربه پرواز با آن، از زمانی که اوکراین بخشی از شوروی بود، نیازی به آموزش‌های جدید ندارند.

این دو کشور عضو ناتو در حالی این تصمیم را گرفته‌اند که آمریکا، آلمان و سایر قدرت‌های این پیمان نظامی، با وجود کمک‌های عظیم تسلیحاتی یک سال اخیر به اوکراین، تا حال از ارسال هواپیمای جنگی به اوکراین خودداری کرده‌اند.

به نوشته گاردین، تصمیم لهستان و اسلواکی برای کمک به اوکراین در مقابله با حملاتی است که روسیه به احتمال زیاد برای فصل بهار برنامه‌ریزی کرده تا سرنوشت جنگ را، به زعم مسکو، تعیین کند.

اوکراین از سه ماه پیش بر لزوم تجهیز این کشور به جنگنده تأکید دارد، اما می‌گوید نیازمند هواپیماهای مدرن و پیشرفته است تا بتواند با قدرت ویرانگر روسیه که تأسیسات زیربنایی اوکراین را هدف قرار می‌دهد، مقابله کند.

  امیر عبداللهیان: مسکو به تهران اطمینان داده تنها از اسلحه‌های روسی در جنگ استفاده می‌کند

اوکراین مشخصا” خواهان دریافت جنگنده‌های اف ۱۶ آمریکایی است. هرچند آمریکا به طور اصولی این درخواست را رد نکرده اما کارشناسان نظامی می‌گویند کاربرد آن، نیازمند فراهم کردن شبکه زیرساخت لجیستیکی قابل توجه و خاص است.

معاون وزیر دفاع اوکراین ماه گذشته به گاردین گفته بود که سرنوشت جنگ را برتری فناوری رقم خواهد زد.

سخنگوی کرملین روز جمعه با تکرار هشدار به ناتو که جنگنده‌های پیشرفته به اوکراین ندهد و در صورت تجهیز، آن‌ها را منهدم می‌کند، اضافه کرد که تقویت هوایی اوکراین شرایط جنگ را به سود آن کشور تغییر نخواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان