• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • سناتور کاتن و استفنیک طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را معرفی کردند

سناتور کاتن و استفنیک طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را معرفی کردند

پیام جوان: تام کاتن، سناتور جمهوریخواه از ایالت آرکانزاس و الیز استفنیک، نماینده جمهوریخواه از ایالت نیویورک، روز پنج‌شنبه طرحی را با عنوان «منع موشک‌های بالستیکی یا پهپادهای ایران» معرفی کردند. این طرح با هدف تقویت و اجرای تحریم‌ها علیه توسعه و انتقال موشک‌های دوربرد و هواپیماهای بدون سرنشین توسط جمهوری اسلامی ایران ارائه شده است.

سناتور کاتن در بیانیه‌ای گفت که این طرح تحریم‌های لازم علیه جمهوری اسلامی ایران را تقویت می‌کند و از آمریکا و متحدانش در برابر حملات پهپادی کنونی و حملات موشکی در آینده بهتر محافظت خواهد کرد.

در این طرح اشاره شده است که جمهوری اسلامی ایران در حال پیشبرد برنامه توسعه موشک‌های بالستیک قاره‌پیما است و حماس و روسیه را با پهپادهای کامیکازه مسلح می‌کند. همچنین این طرح انتقاداتی نسبت به عدم اقدامات کافی از سوی دولت بایدن برای جلوگیری از حمله گروه‌های نیابتی ایران به نیروهای آمریکایی مطرح کرده است.

الیز استفنیک نیز در بیانیه‌ای تأکید کرد که تحریم‌های کنونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران کارساز نیست و گفت که برای بازدارندگی ایران، باید تحریم‌ها را تقویت کرد و به اجرا گذاشت و روی ساختار پدافند موشکی آمریکا نیز سرمایه‌گذاری کرد.

این دو قانون‌گذار آمریکایی می‌گویند تحریم‌های سازمان ملل متحد که توسعه موشکی ایران را محدود می کرد روز ۲۶ آبان ۱۴۰۲ به پایان رسید و دولت بایدن نتوانست تحریم‌ها را پس از انقضای آنها تمدید کند.

پیشتر، وزارت امور خارجه آمریکا در مورد انقضای محدودسازی جنگ‌افزارهای ایران و این که آیا این باعث نگرانی آمریکا است، به صدای آمریکا گفت که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تهدید ایران را فوق‌العاده جدی می‌گیرد.

  تاکید بایدن و بلینکن بر جلوگیری از گسترش بیشتر درگیری بین حماس و اسرائیل و ایجاد راه‌ حل دو کشوری

وزارت امور خارجه آمریکا روز ۲۶ مهر در پاسخی مکتوب به صدای آمریکا گفت: «تحت دولت بایدن، ایالات متحده اقدامات متعددی را برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران، توسعه و تکثیر موشک‌ها و پهپادها، تأمین مالی تروریسم، و سایر رفتارهای نگران‌کننده و بی‌ثبات‌کننده‌اش در داخل، در سراسر منطقه و در سراسر جهان انجام داده است.»

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، اوفک، چندین فرد و نهاد را به دلیل مشارکت‌شان در برنامه‌های بی‌ثبات‌کننده موشک‌های بالستیک و پهپادی جمهوری اسلامی ایران تحریم کرده است.

پنتاگون می‌گوید نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف از ۲۵ مهر و در پی درگیری‌ها میان اسرائیل و حماس، دست‌کم ۵۵ بار در عراق و سوریه مورد حمله قرار گرفته اند که طی این حملات، ۵۸ پرسنل مجروح شده اند.

ایالات متحده آمریکا، در پاسخ به سری حملاتی علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، سه حمله هوایی علیه شبه نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی ایران در سوریه انجام داده است.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان