• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • هجوم امنیتی به بازار ارز پس از جهش قیمت دلار؛ بانک مرکزی به دنبال دریافت مالیات از خریداران

هجوم امنیتی به بازار ارز پس از جهش قیمت دلار؛ بانک مرکزی به دنبال دریافت مالیات از خریداران

پیام جوان: افزایش بهای دلار در بازار تهران در دو ماه گذشته و تشدید روند صعودی قیمت پس از حمله موشکی ایران به اسرائیل، جو امنیتی بر بازار ارز حاکم کرده است.

در همین راستا، معاون اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی از تلاش این بانک برای دریافت مالیات از فعالان و خریداران ارز خبر داده است.

علی شهابی در گفتگو با خبرگزاری دولتی ایرنا، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای “حکمرانی ریال”، احتمال قرارگیری خریداران ارز در زیر چتر مالیاتی را بسیار بالا دانسته است.

به گفته شهابی، ریشه تحولات اخیر بازار غیررسمی ارز را می توان در “سفته بازی” و “تقاضای احتیاطی” جستجو کرد.

معاون بانک مرکزی در خصوص معاملات فردایی و آنلاین ارز نیز گفت که برای مقابله با این نوع معاملات، پیشنهادهایی مبنی بر راه‌اندازی بازاری برای معاملات ابزارهای مشتقه ارزی و تعریف سازوکار رسمی و قانونی برای معاملات فردایی مطرح شده است.

این اظهارات و برخوردهای امنیتی در بازار ارز پس از آن صورت می‌گیرد که در پی حمله موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل، نگرانی‌ها در ایران به اوج رسید و قیمت دلار در بازار آزاد ایران از ۷۰ هزار تومان عبور کرد.

همزمان هر یورو نیز به ۷۴ هزار و ۷۵۰ تومان و پوند انگلستان به ۸۷ هزار و ۲۵۰ تومان رسید.

پس از ثبت رکوردهای جدید در بازار ارز تهران، ماموران امنیتی با حضور گسترده در بازار اقدام به ایجاد محدودیت در معاملات و بازداشت برخی از فعالان بازار کردند.

کارشناسان معتقدند که اقدامات بانک مرکزی در راستای سرکوب قیمت‌ها و فعالان بازار صورت می‌گیرد، در حالی که خریداران ارز به دنبال حفظ ارزش دارایی خود هستند و نه کسب درآمد از این محل.

  افزایش قیمت مرغ باعث برکناری مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران شد

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان