• Home
  • >
  • ورزشی
  • >
  • عربستان در موقعیت برتری مزایده جام جهانی ۲۰۳۴

عربستان در موقعیت برتری مزایده جام جهانی ۲۰۳۴

پیام جوان: به گزارش ورزش سه، ماه گذشته فیفا اعلام کرد که میزبانی جام جهانی 2034 را به کشورهایی از آسیا و اقیانوسیه خواهد سپرد تا عدالت چرخشی برای محل برگزاری مهم‌ترین رویداد ملی فوتبال دنیا رعایت شود.

از زمان انتشار این اطلاعیه، عربستان به عنوان مهمترین و قابل پیشبینی‌ترین نامزد پا جلو گذاشت و به سرعت موفق شد همراهی کشورهای قاره آسیا و سایر مناطق دنیا را هم به خود جلب کند.

در این بین استرالیا که میزبانی موفق جام جهانی زنان را به همراه نیوزلند پشت سر گذاشته بود، ائتلافی را به همراه کشور همسایه، نیوزلند و اندونزی پدید آورد که به زعم بسیاری تنها رقیب عربستان برای گرفتن میزبانی به شمار می‌رفت.

ائتلاف جدید با سنگاپور و مالزی
صبح امروز اریک توهیر، رئیس فدراسیون فوتبال اندونزی گفت: «ما از عربستان سعودی در تلاش برای میزبانی جام جهانی 2034 حمایت می‌کنیم.» این در حالی است که اندونزی پیش از این گفته بود برای میزبانی جام جهانی آماده همکاری با استرالیاست اما حالا اعلام کرده که بعد از سال 2034 برای این مهم تلاش خواهد کرد.

بعد از کنار رفتن اندونزی که میزبانی جام جهانی نوجوانان را برعهده دارد، دو کشور سنگاپور و مالزی آمادگی خود را برای پیوستن به استرالیا و نیوزلند اعلام کردند اما ائتلاف آنها از نظر قدرت و توان ورزشی، اقتصادی و سیاسی توان مقابله با عربستان را نخواهد داشت. خروج اندونزی از آن جهت اهمیت دارد که آنها یک میزبانی جام جهانی در رده پایه داشتند و از این نظر تا حدی اعتماد فیفا را به خود جلب کرده بودند.

  دیدار دوستانه بین تیم‌های کشتی ایران و آمریکا در هاله‌ای از ابهام

این در حالی است که عربستان پس از شکست پروژه میزبانی با یونان و مصر در جام جهانی 2030، حالا قصد دارد جام جهانی 2034 را به تنهایی برگزار کند که باتوجه به افزایش تعداد تیم‌ها، این طرح جاه‌طلبانه برای بن‌سلمان و یارانش خواهد بود.

عربستان در موقعیت برتری مزایده جام جهانی
فیفا پیش از این اعلام کرد تیم‌هایی که قصد میزبانی جام جهانی را دارند، باید تا پایان ماه اکتبر آمادگی خود را اعلام کنند و طرح نهایی را نیز تا پایان ماه نوامبر به فیفا بفرستند.

عربستان در گام نخست با همراهی 70 فدراسیون فوتبال عضو فیفا، قدرت خود برای تصاحب امتیاز میزبانی را نشان داد و حالا به دنبال این است تا موارد موردنیاز فدراسیون جهانی فوتبال را تامین کند.

فیفا از انجمن‌های عضو خواسته تا برای میزبانی جام جهانی 14 استادیوم معرفی کنند که حداقل امکان حضور 40 هزار تماشاگر را در خود داشته باشد. همچنین از بین این 14 استادیوم، 7 ورزشگاه باید آماده باشد و طرح 7 ورزشگاه دیگر نیز در اختیار فیفا قرار بگیرد.

عربستان باتوجه به تصدی میزبانی جام ملت‌های 2027 توانسته 7 ورزشگاه آماده را معرفی کند و طرح 7 ورزشگاه دیگر را هم در دست دارد تا باتوجه به جلب حمایت حداقل 70 فدراسیون عضو، در آستانه گرفتن امتیاز دومین میزبانی جام جهانی در خاورمیانه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان