• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • سکینه پروانه، زندانی سیاسی کرد، به زندان اوین منتقل شد

سکینه پروانه، زندانی سیاسی کرد، به زندان اوین منتقل شد

پیام جوان: شبکه حقوق بشر کردستان روز چهارشنبه ۱۵ فروردین خبر داد که سکینه پروانه، زندانی سیاسی کرد، به طور ناگهانی از زندان وکیل‌آباد مشهد به زندان اوین در تهران منتقل شده است.

خانم پروانه که به اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی» و «توهین به رهبری جمهوری اسلامی» به هفت سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده، پیشتر خواستار انتقال خود به زندان قوچان به دلیل سکونت خانواده‌اش در این شهر شده بود.

انتقال خانم پروانه به تهران در حالی صورت می‌گیرد که روز سه‌شنبه این هفته نیز سعید مدنی، دیگر زندانی سیاسی، بر خلاف آیین‌نامه زندان‌ها از اوین به زندان دماوند منتقل شده بود.

یکی از مصادیق اتهامات سکینه پروانه، حضور او بر مزار علی مظفری، از جان‌باختگان اعتراضات به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در قوچان، عنوان شده است.

خانم پروانه در اوایل شهریور سال گذشته در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی مشهد و بدون حضور وکیل تعیینی خود محاکمه شد. دادگاه تاکنون از صدور حکم نهایی و همچنین دسترسی وکیل به پرونده و طرح اعتراض به حکم ممانعت کرده است.

با وجود مشکلات تنفسی و قلبی سکینه پروانه، مسئولان زندان مشهد از انتقال او به بهداری و مراکز درمانی خودداری می‌کردند. تماس‌های تلفنی او با خانواده‌اش نیز تنها در حضور ماموران حفاظت زندان، کوتاه و به زبان فارسی صورت می‌گرفت.

سکینه پروانه که پیشتر در بهمن ۱۴۰۱ پس از چهار سال حبس و در پی عفو عمومی آزاد شده بود، در فروردین ۱۴۰۲ بازداشت و به زندان وکیل‌آباد مشهد منتقل شده بود. او در خرداد ۱۳۹۹ نیز به اتهام عضویت در گروه‌های معاند نظام به پنج سال حبس تعزیری و سه سال ممنوعیت از فعالیت سیاسی محکوم شده بود.

  واکنش اولین قهرمان ایرانی در مسابقات جهانی تکواندو به حوادث اوین

طبق گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، سکینه پروانه طی سال‌های گذشته بارها توسط سازمان اطلاعات سپاه مورد شکنجه جسمی و روحی قرار گرفته و به منظور اخذ اعتراف اجباری، دست به اعتصاب غذا زده است.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان