• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • رضا اقدسی، فعال کارگری در زندان اوین؛ محروم از درمان و در معرض خطر تشدید بیماری‌ها

رضا اقدسی، فعال کارگری در زندان اوین؛ محروم از درمان و در معرض خطر تشدید بیماری‌ها

پیام جوان: گروه مشاوران حقوقی «دادبان» روز پنجشنبه ۲۴ خرداد، با انتشار گزارشی از وضعیت رضا اقدسی، فعال کارگری زندانی در زندان اوین، خبر داد که مسئولان این زندان از اعزام او به مراکز درمانی و دریافت حکم عدم تحمل کیفر برای وی ممانعت می‌کنند.

آقای اقدسی که در پی جانبازی در جنگ ایران و عراق، از کم‌شنوایی شدید رنج می‌برد و تنها ۲۰ درصد قدرت شنوایی خود را با سمعک باز یافته، در آبان سال گذشته به اتهام‌های امنیتی به ۵۱ ماه حبس تعزیری در دادگاه انقلاب اسلامی و دو سال و هشت ماه حبس در دادگاه تجدیدنظر محکوم شد.

دادبان در این گزارش تاکید می‌کند که ناشنوایی آقای اقدسی مانع از دفاع موثر او در برابر اتهامات انتسابی در دادگاه شده بود.

بر اساس این گزارش، این فعال کارگری که از حملات عصبی و درد شدید پاها نیز رنج می‌برد، از سوی مسئولان زندان اوین از “حق اعزام به پزشکی قانونی برای دریافت حکم عدم تحمل کیفر” محروم شده است.

دادبان همچنین با اشاره به نگرانی‌های خانواده آقای اقدسی از وضعیت او در زندان، اعلام کرد: “پزشک متخصص رضا اقدسی تأکید کرده که برای جلوگیری از عوارض ناشی از این اختلال، او باید از هر عاملی که باعث بروز اضطراب می‌شود، دور باشد.”

این در حالی است که آقای اقدسی دارای سه فرزند پسر است که یکی از آنها به بیماری حاد و دیگری به اوتیسم مبتلا است و به مراقبت‌های ویژه و پرهزینه نیاز دارند.

نگرانی‌ها از تشدید بیماری‌های آقای اقدسی در زندان، در حالی افزایش یافته که او در آبان سال گذشته توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

  ۱۳فروردین‌؛ معرفی نوکیا X71 با حفره روی نمایشگر و دوربین ۴۸ مگاپیکسلی

بازپرس پرونده برای آزادی موقت او وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تعیین کرده بود، اما به دلیل ناتوانی در تامین وثیقه، ناچار به تحمل حبس در زندان شد.

دادگاه آقای اقدسی یک هفته پس از بازداشت او و بدون اطلاع خانواده و بدون دسترسی به وکیل، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.

اتهامات انتسابی به این فعال کارگری، “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است.

دادبان در شرح مصادیق این اتهامات می‌نویسد: “مدیریت یک کانال تلگرامی که این فعال کارگری در آن اشعار خود را منتشر می‌کرد، و عضویت در برخی گروه‌های تلگرامی دیگر.”

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با استناد به این فعالیت‌های مجازی، آقای اقدسی را به “انتشار محتواهای چپ رادیکال”، “ارتباط با سازمان چریک‌های فداییان خلق”، “تبلیغ نبردهای پارتیزانی”، “اعتراضات تند و خشن”، “اعتصابات قهری” و موارد متعدد دیگر متهم کرده بود.

متهم کردن فعالان کارگری، معلمان و بازنشستگان به اقدامات و فعالیت‌های امنیتی و سیاسی و صدور احکام حبس، شلاق، تبعید و مجازات‌های دیگر برای آنها، رویه‌ای متداول در برخورد دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی با این اقشار است.

این رویکرد با انتقاد گسترده اتحادیه‌ها و سندیکاهای کارگری و صنفی در جهان روبرو شده است.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان